szerző:
BBC
Tetszett a cikk?

Tárgyak mozgatására alkalmas vonósugarat állítottak elő brit tudósok, mely előbb eléri, majd megfogja, s rendeltetési helyére helyezi a kiszemelt objektumot.

A vonósugár ma még csak mikroszkopikus méretekben működik, csavart lézerfényt használva a proteinmolekula méretű „tárgyak” mozgatására. Az új megoldástól azt remélik a tudósok, hogy forradalmian új módszerekkel segíti majd a sejtek és nanorészecskék mozgatását.

„Az új technológiánk által motorokat, keverőket, centrifugákat és egyéb forgó alkalmatosságokat vezérelhetünk olcsón, kicsiny automatizált rendszerekben” – vázolja az új eljárás előnyeit Dr. Kishan Dholakia, a St. Andrews University kutatója.

A szakember szerint az ilyen és ehhez hasonló eljárások alkalmazása a mikrochipeket előállító laboratóriumokban jut majd komoly szerephez, számos kémiai és biológiai kísérlet elvégzését téve lehetővé.

A kísérletek során a kutatók az emberi hajszálnál százszor vékonyabb üvegszemcséket mozgattak az új eljárással. Annak bizonyítására, hogy a sejteken belüli manőverek elvégzésére is alkalmas a „vonósugár”, egy hörcsög kromoszómáját mozgatták meg.

Optikai csipeszek, melyek egy szűk területre fókuszált lézerfény segítségével képesek részecskék mozgatására, ezelőtt is léteztek. Az eddigi módszerekkel azonban korlátozott mozgást tudtak a tudósok produkálni, mivel a tárgyak mozgatásának irányát nem tudták befolyásolni, míg az új módszer nem csak mozgatja a szemcséket, de segítségével el is forgathatóak azok. A Science magazinban közzétett cikk szerint számos módszerrel igyekeztek a mozgatásra alkalmas sugarakat kiterjeszteni, de a kísérletek jelentős részében a tárgyak elnyelték a lézerfényt.

„A technológia szépsége abban áll, hogy mi adhatjuk meg, hogyan mozogjon és milyen gyorsan a fényspirál által az objektum. Azt, hogy ilyen pontos irányba mozgást lehetővé tévő módszerrel mihez kezdhet a tudomány, csak most kezdjük felfogni.” –teszi hozzá Dr. Dholakia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Nanotechnológiával a tartós sörhabért

A frissen csapolt sör elengedhetetlen tartozéka a dús hab, ami azonban túl gyorsan összeesik. Ezen segíthet brit vegyészek új eljárása, amelyet kifejezetten a hab tartósítására fejlesztettek ki.

hvg.hu Tech

Nanotechnológiával készülnek a jövő ruhái

Egy tajvani nanotechnológiai vállalat termékei segítségével megelőzhető az izzadás, a viszketés, sőt, még a kellemetlen szagoknak is búcsút mondhat az, aki – egyelőre meglehetősen sok – pénzt áldoz a nano-ruhákra.

ATV Tech

A lyukkártyától a nanotechnológiáig

A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó részlegek minden cég legféltettebb titkait, a legelőremutatóbb technológiai csodákat rejtik. A nagy kék óriásvállalat kutatási ágazata idén ünnepli hatvanadik születésnapját. Nézzük milyen út vezetett a lyukkártyás számológéptől a bolygó legmodernebb és legnagyobb kutatási infrastruktúrájának létrejöttéig.

MTI Fókusz

Őssejteket juttattak szívizomba Debrecenben

Első alkalommal ültettek csontvelőből származó őssejteket elhalt szívizomba a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) kardiológiai klinikáján - jelentette be a sikeres beavatkozást követően Édes István egyetemi tanár, a klinika igazgatója.

Vélemények

A sejtklónozás dicsérete

Új lehetőségek nyíltak az emberi betegségek megismerésében és gyógyításában, miután egy dél-koreai kutatócsoportnak nemrég sikerült klónozott humán embriókból őssejteket kinyerni. Mivel a későbbiekben e sejtekből fejlődik ki az összes emberi szövet, laboratóriumi körülmények között rajtuk lehetne tanulmányozni a normális emberi fejlődést, azonosítani az örökölt betegségekkel kapcsolatos abnormitásokat, s idővel talán még azokra a kórokra is gyógyírt találnánk, amelyekre most nincs hatékony kezelés.

MTI Itthon

Nanotechnológiai kutatóközpont létesül Miskolcon

Az orosz együttműködéssel épülő intézmény várhatóan még ebben az évben elkészül. A négy-ötmillió dolláros kezdeti beruházással gazdálkodó központ a későbbiekben nanotechnikai gyártási eszközök fejlesztésével is foglalkozik majd.

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.