szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bill Gates egyes meg nem erősített sajtójelentések szerint minden csalódottságát belefoglalta egyetlen indulatos mondatba, amikor meghallotta a bíróság ítéletét a Kai-Fu Lee perben: Kína kib…ott a Microsofttal!

Kai-Fu Lee, a Microsoft
természetes interaktív
szolgáltatások divíziójának
alelnökeként 2002-ben.
Ki nevet a végén?
© Microsoft
A Lee-t azért perelte be a Microsoft – ahol a keresési-, lingvisztikai és szakfordítási problémák szakértőjeként alkalmazták, méghozzá igazgatói beosztásban –, mert átpártolt a mostanában mindinkább versenytársként megjelenő Google-höz. A per alapja Lee szerződésének az a passzusa, amelyben beleegyezett, hogy nem dolgozik konkurens cégeknek.

Hogy Gates végül is mit mondott, az nem teljesen világos, ugyanis a brit TechWorld internetes szaklap szerint a Microsoft tagadja, hogy az elnök kommentálta volna a verdiktet. Ugyanakkor a redmondiak helyi vállalata egy sajtószóvivő útján elébb azt közölte, hogy nem ismerik ezt a sztorit, később pedig már arra váltottak, hogy a Microsoft megtagadja az ügy kommentálását.

Az amerikai sajtóban a Microsoft verziója látott napvilágot. Eszerint a cég arra kérte a bíróságot, hogy követelje meg Lee-től és a Google-től, hogy tartsák tiszteletben a titkossági és versenytársaknál való munkavállalás tilalmáról szóló megegyezést, amit Lee aláírt, amikor a Microsoft alkalmazottja lett. A kínai bíróság azonban elutasította ezt a keresetet.

A Microsoft szóvivője a következő magyarázatot fűzte az ügyhöz: „Szellemi értékek megteremtése, ez a lényege annak, amit mi itt a Microsoftnál csinálunk, s felelősséggel tartozunk az alkalmazottainknak és a részvényeseinknek e vagyon megóvásáért. Magas beosztású vezetőként dr. Lee-nek közvetlen ismeretei voltak a Microsoft üzleti titkairól elsősorban a keresési technológia területén, illetve ismerte üzleti stratégiánkat Kínában. Ő pedig elfogadott egy olyan állást amelyben ugyanezekre a technológiákra és stratégiákra kell fókuszálnia egy direkt versenytársunknál, ami minden mértéket felülmúlóan megsérti a velünk kötött szerződésben foglalt kötelezettségeit.”

Ez az incidens már a második rövid időn belül, amikor a Microsoft összeütközésbe került az állammal a kínai szoftverpiacon. Júniusban Steve Ballmer vezérigazgató hökkentette meg a világot, amikor kijelentette, hogy Kínában a szoftverkalózkodás rátája 90 százalék felett van, de arra kényszerítették őket, hogy ebbe nyugodjanak bele, ha bebocsátatást akarnak nyerni a kínai piacra. Ballmer még hozzá tett egy keserű poént, hogy inkább látná a Microsoft termékek kalózkiadásait a piacon, mint a versenytársak szoftvereit.

A TechWorld meg nem nevezett ausztrál üzleti forrásai szerint Gates kirohanása inkább okoz majd problémákat, mint segítene. A kínai szoftverpiacon kölcsönös megértésre volna szükség, s inkább a hosszú távú érdekekre kellene koncentrálni. Addig is a per folytatódik a fellebbviteli bíróságon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Bill Gates-t lovaggá ütötték

Erzsébet angol királynő lovaggá ütötte Bill Gates-t, a Microsoft alapítóját és elnökét. A kitüntetésben a világ leggazdagabb embere azért részesült, mert tevékenységével mély hatást tett a brit gazdaságra.

Jobline

Bill Gates levele a jövőről

A Microsoft menedzsmentje vezetői levelek formájában igyekszik betekintést nyújtani a cég stratégiai szintű elképzeléseibe. Ezek az üzenetek az iparág legfontosabb problémáinak leküzdésével kapcsolatosak, és ismertetik a Microsoft állásfoglalását, valamint a vállalat főbb stratégiai lépéseit az adott területen. Bill Gates a társaság elnöke és technológiai vezetője a következő évtized várható változásait elemzi.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Tech

Mit mondott Bill Gates az új biztonságosabb Microsoft termékekről?

Bill Gates, a Microsoft elnöke a San Francisco-i RSA biztonságtechnikai konferencián több fontos fejlesztést is bejelentett, többek között az Internet Explorer 7-es változatát is. A Microsoft célja az elsősorban a felhasználók biztonságát erősítő fejlesztésekkel, hogy elejét vegye a további piacvesztésnek, amelyet a közönség egy része által jobbnak tartott böngészők (különösen a Mozilla Firefox) megjelenése okozott az utóbbi időben.

Tóth Zsuzsa Gazdaság

Tavaly is Bill Gates volt a leggazdagabb

A világ krőzusainak igen jó évük volt tavaly: a Forbes amerikai üzleti magazin frissen közzétett listája szerint az egymilliárd dollárnál nagyobb vagyonnal rendelkezők száma az előző évi 587-ről 691-re nőtt 2004-ben. A világ „legjei” 47 országból jöttek össze, összesített vagyonuk 300 milliárd dollárral 2200 milliárd dollárra emelkedett.