szerző:
Infinit
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyság Környezetvédelmi-, Élelmezésügyi- és Vidékfejlesztési Minisztériuma (DEFRA) Whole Farm Approach néven olyan projektet indított, amellyel le kívánják venni az adminisztrációs terhek jelentős részét az ország gazdálkodóinak válláról.

Az EU és a hazai szabályozás is komoly adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a mezőgazdálkodással foglalkozók számára, az ezzel kapcsolatos feladatokat próbálja csökkenteni a brit minisztérium az új online rendszerrel. A Whole Farm Approach keretében az éves adatszolgáltatás az interneten keresztül is elintézhető, sőt a későbbiekben már nem kell végigjárni az egész procedúrát, csak az esetleges változásokat kell jelezni. Szintén időtakarékos megoldás, hogy ha a gazdálkodó például csak szarvasmarhák tartásával foglalkozik, akkor a szántóföldi növénytermesztéssel kapcsolatos kérdéseket már fel sem teszi a program. Az új rendszer a kormányzatnak is nagy segítség lehet, hiszen így könnyebbé válik az adatszolgáltatás a különböző hivatalok között, csökkenthető az ellenőrzések száma, valamint az EU-val szembeni kötelezettségeket is egyszerűbb ellátni, a támogatások lehívása zökkenőmentésebbé válhat.

Az év végéig mintegy 300 gazdálkodót kívánnak bevonni a rendszer fejlesztésébe, amely a tervek szerint januárban elején válik mindenki számára elérhetővé, de újabb és újabb funkciók kiépítése várható az elkövetkező néhány évben is. A tervekben szerepel a már meglévő adatbázisok (például élőállat-nyilvántartás, vízgyűjtőterületek adatai, stb.) bevonása is.

A minisztérium számításai szerint egy gazdálkodónak éves szinten 15 óra megtakarítást jelenthet a fejlesztés, pénzösszegben pedig az ágazat számára összesen a 28 milliárd fontot is elérheti. A gazdálkodószervezetek is üdvözölték az új rendszert, ám többen is felhívták a figyelmet arra, hogy a hangzatos lehetőségek mellett akad néhány gátló tényező is: sok gazdálkodónak nincs internet kapcsolata, vagy ha igen, azt gyermekei használják. Sokan bizalmatlanok a számítógéppel szemben, vagy egyszerűen nem érzik úgy, hogy hasznuk származna belőlük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Internet

Csigalassúsággal fejlődik a hazai e-kormányzat

Az internetes kormányzati szolgáltatások fejlettségét tekintve Észtország vezeti az új és majdani kelet-európai EU-tagállamok rangsorát, míg Magyarország a mezőny közepén található – áll egy brit elemzők által közzétett tanulmányból.