szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók az antik porcelánok anyagának összetételét vizsgálták és egy olyan adatbázist állítottak össze, amely lehetővé teszi az antik darabok azonosítását, s ezzel leleplezhetők a hamisítványok.

A New Scientist című tudományos folyóirat beszámolója szerint Brisbane-ben, a Queensland egyetem kutatói ismert középkori manufaktúrák termékeit vizsgálták. Mivel minden porcelánégető műhelynek egy kicsit más a geológiai környezete, a porcelánok anyaga is eltér: a vizsgálatok alapján összeállított adatbázis segítségével ezen az alapon igen pontosan meg tudják mondani, hogy egy bizonyos darab hol és mikor készült.

Az adatbázis összeállítói néha még a kemencét is be tudják azonosítani, amelyben az adott tárgyat kiégették, ha ennek vizsgálata során nyert geokémiai adatokat összehasonlítják az eredeti hiteles minták alapján készített adatbázissal.

A kutatók Csien Hszin-Zsao kínai származású tudós vezetésével a munka során Kína egész területéről gyűjtöttek autentikusan régi porcelántöredékeket, és még muzeális darabokból is lecsiszoltak parányi mintákat, hogy teljessé tegyék adatbázisukat.

A porcelán anyagának 40 összetevőjét elemezték, köztük a stronciumot és az ólmot, és figyelték az egyes anyagok izotópjainak arányát is. A mérési eredmény egy igen bonyolult, jellegzetes minta lett, amit lehetetlen utánozni.

A kínai porcelánkészítés aranykora a Tang dinasztia (618-907) és a Ming dinasztia (1368-1644) uralkodása alatt volt. Kínában régi szokás, hogy másolják a szép régi tárgyakat, de nem titkolják, hogy melyik a másolat. Most, hogy idén júliusban Londonban egy Yuan dinasztia (1272-1368) idejéből való vázát majdnem 16 millió angol fontért adtak el, nagy a kísértés a hamisításra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Terjed a gyógyszerhamisítás Európában

Európában terjed a Viagra, az antibiotikumok, az inzulin és más gyógyszerek hamisítása, ami elsősorban a határokon átnyúló együttműködés hiányosságaira vezethető vissza - állapították meg az Európa Tanács Strasbourgban zajló három napos konferenciáján. Európa legfőbb emberi jogi testületének ülésén kormányzati szakemberek, törvényhozók, orvosok, gyógyszerészek vettek részt Európából és az Egyesült Államokból.

MTI Gazdaság

Gráf kőkemény eljárást ígér a borhamisítókkal szemben

Mindent elkövetünk azért, hogy a tisztességes borászok megfelelő árat és jövedelmet érjenek el a boraikkal, viszont kőkeményen járunk el a borhamisítókkal szemben - mondta a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter vasárnap Balatonfüreden, a borhetek megnyitóján.

Egyéb

Hamisítványok fenyegetik a férfiak egészségét

A bizonytalan eredetű, gyakran hatástalan, vagy éppen ellenkezőleg, esetleg erős hatású szereket is tartalmazó készítmények akár életveszélybe is sodorhatják az örömre vágyó, gyanútlan férfiakat.

Magyar márkák története

Herendi Porcelángyár

A pápai keménycserépgyár bérlőjeként Fischer Mór 1839-ben komoly tőkével betársult Stingl Vince 1826-ban alapított herendi műhelyébe, amelynek 1840-től egyedüli tulajdonosa lett. Ekkor 54 főt alkalmazott, köztük külföldi porcelánfestőket is.

Magyar márkák története

Zsolnay Porcelángyár

Zsolnay Vilmos festőművésznek készült, de végül átvette fivére pécsi kerámiaüzemét, majd apja Fő téri üzletét, amelyet rövidesen többemeletes áruházzá fejlesztett.

Magyar márkák története

Hollóházi Porcelángyár

Az ország legrégibb, folyamatosan működő porcelángyára található a Borsod-Abaúj-Zemplén-megyei Hollóházán. A Károlyi grófok birtokán 1777-től működő elavult üveghuta 1831-ben korszerűsítés helyett áttért az úgynevezett kőedénygyártásra: asztali készleteket, korsókat, tálakat, dísztányérokat, kulacsokat állítottak elő.