szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hanghullámmal tüzet oltó készüléket terveztek fiatal amerikai kutatók a nemzetközi űrállomás számára, miután a súlytalanság körülményei között a Földön alkalmazott hab hasznavehetetlen.

Georgia állam egyik egyetemének hallgatói Dmitriy Plak vezetésével laboratóriumi körülmények között ismételték meg a popzenei körökben ismert jelenséget, hogy az ütős felszerelés nagy dobja elfújja a gyertyát.

Ötletükre az amerikai űrkutatási ügynökség is felfigyelt és a New Scientist amerikai tudományos folyóirat is megemlítette, mint érdekességet.

A kísérlet sikerült, az 55 herzes, 120 decibeles hang földi környezetben eloltotta a gyertyát. Pontos magyarázat ugyan még nincs a jelenségre, de sejthető, hogy a hanghullámok a láng közelében helyi nyomáscsökkenést okoznak, s emiatt vagy az oxigén-koncentráció, vagy a hőmérséklet eléggé lecsökken ahhoz, hogy kialudjon a tűz.

Az űrhajósoknak a tűzoltáshoz fülvédőre is szükségük lesz, mert a fájdalomküszöböt megközelítő 120 decibeles hangerő a rock koncertek hangszórónak közvetlen közelében fordul csak elő. 

A csapat arra készül, hogy jövő nyáron mikrogravitációs környezetben is megismételje a kísérletet a NASA súlytalanságot szimuláló KC-135A típusú repülőgépén. 

A csak hánytató üstökösnek csúfolt repülőgép 30 másodpercig tud súlytalan környezetet biztosítani, ami a hullám-vasút szerű pálya következő szakaszán több g-s gravitációra vált. 

A NASA tíz éve kezdett egyetemistákat bevonni a súlytalansági kísérletekbe. Nyaranta három hétig a fiatalok használhatják a gépet, de nem egyszerű vidámparki kéjutazásra invitálják őket: csak akkor szállhatnak a fedélzetre, ha javasolt kísérletüket elfogadják. Feltétel a jó ötlet, a részletesen kidolgozott javaslat, a tudományos érték, kivitelezhetőség és legyárthatóság.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Az űrben születtek, a Földön tesztelnek a spéci mikrobák

A nemzetközi űrállomáson – legalábbis az orosz szárnyában – 18 féle baktérium és gomba telepedett meg, amint azt a Földre visszahozott és kitenyésztett minták bizonyítják, köztük olyan mutánsok is vannak, amelyek műanyag és alumínium fogyasztására „specializálódtak", s a jövőben e mikrobákkal próbálják majd ki az űrhajókra tervezett berendezéseket.

MTI Világ

Az űrprogramot kritizálja a NASA volt igazgatója

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) rosszul választott az 1970-es években, amikor programjait az űrsiklóra és a nemzetközi űrállomásra (ISS) összpontosította - jelentette ki Michael Griffin, a NASA igazgatója a USA Today című napilap szerdai számában megjelent interjúban.

MTI Világ

A NASA 2018-ig négy űrhajóst kíván a Holdra juttatni

Az amerikai űrkutatási hivatal holdkutatási programot dolgozott ki és négy űrhajóst a kíván a Holdra küldeni 2018-ig. Előzetes becslések szerint a következő 12 évben az Egyesült Államok holdkutatásra 100 milliárd dollárt költ.