szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A tiroli Rattenberg falu lakosai el szeretnék téríteni a napsugarakat, hogy egy meredek szikla árnyékában a téli hónapokban rájuk boruló sötétséget eloszlassák.

A tiroli Rattenberg.
Mehr Licht!
© rattenberg.at
Az Innsbrucktól 40 kilométernyire lévő, ma 467 lelket számláló, s a 12. század óta meglévő falucskát télen soha nem éri napfény, mert azt a fölötte meredeken magasodó 910 méter magas Stadtberg elfogja előle. Ezen próbálnak segíteni olymódon, hogy a kritikus hónapokban 60, számítógéppel vezérelt óriástükörrel – amelyek követik a nap mozgását – a fényt a szomszédos, napsütötte Kramsach faluból egy, a Stadtbergen található várra szerelt fix tükörre vezérlik, amely azt a falu központjának tíz különböző pontjára szórja.

A merész terv megvalósítása 2 millió euróba, mintegy 500 millió forintba kerül, de a falunak a sötétség miatti depressziótól kínzott polgárai kedélyük javulását, a lakók mind komolyabb gondot okozó elvándorlás megszűnését és turisták érkezését várják tőle, ami önmagában is javíthatja az emberek közérzetét. Hiszen lesz egy világon egyedülálló nevezetessége Rattenbergnek: maga a napsugár-eltérítő rendszer, amelynek megépítését a Bartenbach Lichtlabor cég 2007-re ígéri, ha a falu előteremti az ehhez szükséges pénzt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Fényvezető szilikont fejlesztett ki az Intel

A lézerfény továbbítására és felerősítésére alkalmas szilikont fejlesztettek ki az Intel kutatói, ezzel legyőzve az adatforgalom felgyorsításának egyik legnagyobb akadályát.

MTI Tech

Megváltoztatható a fénysebesség

Svájci kutatóknak elsőként sikerült szabályozni - gyorsítani, lassítani - a fény sebességét üvegszálban, közönséges berendezésekkel, normális körülmények között. Eredményeik elsősorban az üvegszálas optikai távközlésben hozhatnak új műszaki megoldásokat.