szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

November elsején hatályba lép a közigazgatási eljárási rendjéről szóló törvény (KET), amely lehetőséget teremt az elektronikus ügyintézés bevezetésére is. A jogszabály életre keltének pillanatában az első e-önkormányzati kezdeményezés is működni kezd Budapest XIII. kerületében, ahol már a lakosság is intézheti ügyeinek egy részét a számítógép mellől.

A XIII. kerületben 260 ezer ügyirat keletkezik évente. Ezek fele interneten keresztül is elintézhető elvileg. A november elsejei nyitáskor azonban még csak az ügyek 1,5 százaléka lesz webesítve. Azaz néhányezer ügyfél és ügy kezelésével indulnak, de a cél a tömeges online ügyintézés elérése. A kerület az elmúlt 6 évben 450 millió forintot fordított informatikai fejlesztésekre. Ebből mintegy 130 millió forintot pályázaton nyertek el, a többi elsősorban saját forrásokból származott. „A fejlesztések hatására a hivatal munkája hatékonyabbá vált. A kezdeti 345-ös önkormányzati létszám mára 215-re csökkent. Ugyanakkor a lakosság elégedettsége az önkormányzati ügyintézéssel kapcsolatban 50-ről 63 százalékra emelkedett – mondta Tóth József, a XIII. kerület polgármestere.

Angyalföld

Budapest XIII. kerületének 105 ezer lakosa van. Az otthonok 30 százalékában érhető el az internet, s az angyalföldi polgárok 43 százaléka kapcsolódik rendszeresen valamilyen formában a világhálóra. Az új lakások esetében viszont az internet penetráció 63 százalékos. Az önkormányzat honlapját elsősorban tájékozódás miatt használják, de az odalátogatók bő harmada építési engedélyeket és okmányügyeket is intéz a portálon keresztül.

"Az informatika nem önmagáért létezik. Alkalmazásával az üzleti és közigazgatási folyamatok egyszerűsíthetők, meggyorsíthatók, átláthatóbbá, kényelmesebbé tehetők mind a polgárok, mind a közhivatalok munkatársai számára. Sokan már hozzászoktak, hogy ügyeiket távközlési szolgáltatójuknál, bankjuknál, vagy biztosítójuknál elektronikus úton bármikor elintézhetik. A befizetett adók fejében ugyanezt a színvonalat fogják elvárni a közigazgatástól is. Azaz sokáig nem tartható, hogy a közigazgatás informatikai fejlettsége jócskán elmarad az üzleti világétól" – támasztotta alá Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója a polgármester szavait.

A kerület önkormányzata 1998-ban hozta létre első honlapját, amelyen már az ügyek intézésére vonatkozó információk is elérhetők voltak. Ezzel elérte az EU közszolgáltatások ellátására vonatkozó ajánlásának négy szintje közül az elsőt. A második szintre 2002-ben jutottak, miután a korábbi statikus honlapot felváltotta egy dinamikus portál. Letölthetővé és kinyomtathatóvá váltak az ügyintézéshez szükséges űrlapok, nyomtatványok.

A 2002-2004-es informatikai stratégiájában az önkormányzat megteremtette a modern elektronikus közigazgatás alapjait azzal, hogy erőteljesen fejlesztette a háttérrendszereket. Kialakította például a hivatal belső ügymenetét elektronizáló, Lotus Notes alapú rendszert és az informatikai rendszerek mindennapi működtetését segítő felügyeleti alkalmazásokat. Kiépítette az intézmények közötti adatátviteli rendszert, és konszolidálta a hardverkörnyezetet.

Mit lehet a weben elintézni? (Oldaltörés)

Tóth József, Angyalföld
polgármestere.
Elégedettségre hajtanak
© mezon
Magyarországon szintén elsőként 2002-ben itt indult el a BM Internetes Közigazgatási Szolgáltató Rendszer (közismerten XR). Tavaly áprilisában itt vezették be ugyancsak elsőként az okmányirodai ügyek intézéséhez az ügyfélkaput, valamint az interneten vagy telefonon történő bejelentkezést. A tavaly elfogadott 2005-2007-es informatikai stratégia már az EU-s ajánlásokban megfogalmazott harmadik szint (a kétirányú interaktivitás) elérését tűzte ki célul.

Idén november 1-től pedig egyes ügyek esetében a rendszer lehetővé teszi az elektronikus ügyintézést. A szükséges űrlapok online kitölthetők, elektronikus aláírás segítségével hitelesíthetők és a hivatal is elektronikusan értesíti az állampolgárt a határozatáról. A negyedik szint hez – amely a teljes körű elektronikus ügyintézést jelenti – még hiányzik, hogy az illetéket is le lehessen róni elektronikusan. Az elektronikus illetékfizetés jogszabályi hátterét 2005. szeptemberében már megteremtette a kormány, így e lehetőség is hamarosan megnyílhat az angyalföldi polgárok előtt.

A fejlesztések főleg a kerület saját forrásaiból történtek. Erre az adott lehetőséget, hogy az IBM technológiái és nyílt szabványokon alapuló rendszerei elég rugalmasak voltak hozzá, hogy az elektronikus önkormányzati funkciókat lépésről-lépésre építsék ki. Sőt arra is lehetőséget teremtettek, hogy a már felépült rendszert a jövőben egyszerűen kiegészíthessék új funkciókkal – például az elektronikus aláírás támogatásával –, miközben az önkormányzat költségvetését nem kell túlzottan megterhelni. (Az éves informatikai fejlesztési keret körülbelül 60 millió forint.)

Ezt lehet weben intézni

A XIII. kerületi önkormányzat 2005. október 13-i ülésén rendeletben kijelölte az elektronikusan intézhető ügytípusokat.

A legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírásra jogosult természetes személyek elektronikusan intézhetik a következőket:
- adóhatósági ügyek (építmény- és telekadó bevallás)
- építési hatósági ügyek
- hagyatéki ügyeket.

Elektronikus aláírás nélkül, az önkormányzati portálon regisztrálva lehet:
- panaszokat bejelenteni
- parlagfűvel kapcsolatos bejelentéseket tenni
- adóhatósági és építéshatósági ügyintézéshez időpontot foglalni.

"A mi példánk is bizonyítja, hogy az elektronikus szolgáltató önkormányzat kiépítése nem pusztán pénz kérdése. Ha van hosszú távú koncepció és egy rugalmasan bővíthető informatikai infrastruktúra, akkor egyszeri óriás-beruházások nélkül is létrehozható jól működő rendszer" – mondta Bodolai Rómeó, az önkormányzat informatikai vezetője.

Ugyan az a megoldás – az IBM Websphere Portal szoftverére épülő – weblap szolgálja ki a hivatal belső dolgozóit és az ügyeiket intéző állampolgárokat. A portál mögött működő Lotus Notes címtár bejelentkezéskor azonosítja a felhasználót, aki ezután csak azt látja, amire jogosultsága, illetve szüksége van. A portál működése alá bevonhatók az önkormányzati intézmények is.

Az elektronikus ügyintézés népszerűsítése érdekében a kerület önkormányzata új szolgáltatásként, a kerületi lakosok számára az elektronikus aláírást (egy chip-kártyás rendszerrel) elérhetővé teszi. Az első száz igénylő az első évre a szolgáltatást térítésmentesen kapja. Emellett az önkormányzatok közül elsőként folyamatban van a kerületi rendszer összekapcsolása a központi Kormányzati Ügyfélkapuval.

Országosan használható azonosítás (Oldaltörés)

„A XIII. kerületi önkormányzat megbízásából a lakossági felhasználók elektronikus hitelesítéséhez szükséges, úgynevezett fokozott biztonságú tanúsítványokat tartalmazó chipkártyákat készítettük el. E kártyák birtokában a polgárok biztosak lehetnek adataik maximális védelmében, s ezért bizonyára szívesebben veszik igénybe az önkormányzat elektronikus szolgáltatásait, amelyek megkönnyítik az ügyintézést. Az elektronikus ügyintézésnek megvan az a hallatlan előnye is, hogy az egyes lépések, a dokumentumok keletkezése pontosan visszakövethető. Itt az elektronikus időbélyegzés miatt nincs lehetőség semmiféle manipulációra, visszadátumozásra, vagy más trükkökre" – vélekedett Rózsahegyi Zsolt, a NetLock Kft. ügyvezető igazgatója.

A XIII. kerületi önkormányzat épülete.
Ne kelljen bejönni
© mezon
Ez azt jelenti, hogy az elektronikus ügyintézés a hagyományos módszereknél biztonságosabb, egyértelműbb, gyorsabb és hatékonyabb. Ha valaki megszerezte a megfelelő tanúsítványokat, azaz elektronikusan aláírhat, akkor a KET előírásainak köszönhetően az országban bárhol másutt is képes lesz azonosítani magát, s online módon ügyet intézni. Így az Angyalföldön kiadott chipkártyák nem csak helyi célokat szolgálnak, s a XIII. kerületi rendszer is képes külső azonosított ügyfeleket fogadni. Ha valakinek megvan a tanúsítványa, akkor már a webböngésző program segítségével a megfelelő internetes oldalon képes aláírni az elektronikus okmányokat, s az időbélyegzést is rájuk ütheti anélkül, hogy külön szoftvert kellene telepítenie.

Angyalföldön jövőre szeretnék az intézhető ügyek számát kiterjeszteni, illetve a szakhatóságokkal elektronikus kapcsolatokat kialakítani. Ugyancsak 2006-ban nyílik lehetőség arra, hogy a pályázati források igénybevételével hasonló elektronikus szolgáltatásokat nyújtson az önkormányzat a kis- és középvállalkozások számára is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Internet

Csigalassúsággal fejlődik a hazai e-kormányzat

Az internetes kormányzati szolgáltatások fejlettségét tekintve Észtország vezeti az új és majdani kelet-európai EU-tagállamok rangsorát, míg Magyarország a mezőny közepén található – áll egy brit elemzők által közzétett tanulmányból.