szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai egyetemisták genetikailag módosított élő baktériumokra készítettek fényképeket. A fényt fotópapír helyett a petri csészényi tápoldat felületén tenyésző sokmilliárd baktériumból álló "filmre" vetítették, amelyekben vörös fény segítségével kikapcsolták a festékanyag képző gént. A génkifejeződés fénnyel történő vezérlése sokoldalú ígéretes új technológia, bár a kutatók a fényképeket csak tréfás bemutatónak szánták.

A génsebészek által is kedvelt
Escherichia coli baktérium
A Nature című amerikai tudományos folyóirat november 24-i teljes számát a szintetikus biológiának szentelte, s helyet kapott benne a génmódosításon alapuló szerkezetek versenyének (Genetically Engineered Machine, iGEM) idei nyertes pályázata is. Az egyetemek közötti vetélkedőt a Massachusetts műegyetem (MIT) rendezte.

A baktériumok tervezése során más szervezeteknél már ismert genetikai tulajdonságokat építenek egyetlen sejtbe. Egyre több mikróba géntérképe ismert, és egy adott célhoz a természet széleskörű eszközkészletéből lehet válogatni.

Az Escherichia coli baktérium az emberi bélrendszerben él, és nem érzékeli a fényt. Ezért a University of California San Francisco hallgatói, Anselm Levskaya és Chris Voigt egy fotoszintetizáló alga fényreceptor fehérjéjét vitték fel az E. coli sejtfelületére, és úgy módosították a baktérium anyagcseréjét, hogy az új gazdakörnyezetben is fényérzékeny maradjon. A most már foto-szintetizálásra képes baktérium színes szemcséket termelt, ha fény érte. Ezután a fényérzékelőt genetikailag módosították, hogy fénnyel lehessen ki-bekapcsolni a színező anyag termeléséért felelős gént.

A tényleges fényképezéshez a texasi egyetemisták optimalizálták a pigmenteket és a tápoldathoz speciális vegyszert adtak, hogy a sötétben lévő baktériumok fekete pigmenteket termeljenek. A "fényképezőgép" optikáját Aaron Chevalier fizikushallgató építette meg. A fotózáshoz testhőmérsékletű, petri csészében tenyésző baktériumokat helyeztek a film helyére, és 12-15 órás megvilágítás után - ennyi idő kellett a baktériumoknak ahhoz, hogy elszaporodjanak, és betöltsék a petri csészét - el lehetett távolítani a vetítőt, és ott marad a tartós, élő fénykép.

A felhasznált biotechnológia fénnyel aktiválta a festék termeléséért felelős géneket, s ez a megoldás nem csak fényképek készítésére használható, például műanyag, vagy fém előállító génekhez kötve nagypontosságú foto-litográfiás eljárásokhoz vezethet, vagy például élő szövetek tenyésztésekor fénnyel lehet majd befolyásolni azok alakját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Növényi baktériumokkal népesítenék be a Marsot

A Pyrococcus furiosus elnevezésű, mélytengeri vulkanikus források hőforrásokban élő baktérium lehet a marsi élet ősanyja, ha a Földről származó, genetikailag módosított, extrém körülményeket is elviselő növényekkel népesítik be a Marsot - vélik amerikai tudósok.

Panoráma Tech

Gyógyítani fognak a baktériumokkal épített biocomputerek

Amerikai kutatók megalkották a biocomputert. A baktériumalapú „számítógép" ugyan aligha lesz képes bonyolult számítások elvégzésére, de sikerrel alkalmazhatják sérült szövetek célzott helyreállítására.

MTI Világ

Tartósan antibakteriális titán implantátumot fejlesztettek ki

Amerikai vegyészeknek sikerült tartósan titánfelülethez kötniük aktív antibiotikum molekulákat: ezzel elháríthatók azok a megbetegedések, amelyeket az emberi testbe beültetett implantátumokon rendszeresen megtelepedő, és minden tizedik esetben nagyobb gondot okozó baktériumrétegek idéznek elő.