szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai fizikusok szerint a bakteriorodopszin fehérje 12 nagyságrenddel képes lelassítani a fényt: a csigatempóban haladó fény fantasztikus műszaki megoldások lehetőségét csillantja fel. Ha a protein alkalmazása beválik, egész iparágakat forradalmasíthat, s jelentős befolyással lehet a világ további folyására.

Halobacterium salinarum telep
a táptalajon. Fényes jövő
© plattsburgh.edu
A bostoni Massachusetts Egyetem két fizikusa arról számolt be, hogy bakteriorodopszint magas koncentrációban tartalmazó polimer filmben a fény csoportsebessége 0,1 mm/sec-nél is lassabb lehet, tehát ez az anyag a fényt a vákuumban mérhető sebességéhez képest 12 nagyságrenddel, billiomod részére lassítja le. A szobahőmérsékleten csigatempóra lassítható fényről az Amerikai Fizikai Társaság tudományos folyóiratában számoltak be (Physical Review Letters, 95, 253601).

A bakteriorodopszin a Halobacterium salinarum „erőműve", amellyel fény hatására adenozin trifoszfátot készít. A fehérjében a megvilágításkor ciklikus fotoátalakulások lépnek fel, s ezek sebességét és irányát befolyásolni lehet.

Az optika nagy eredményei közé tartozik, hogy az utóbbi években sikerült lelassítani a fényt. Az optoelektronika számára ígéretes kísérletek azonban nem túl egyszerűen valósíthatók meg, a közeg előkészítése és a lassítási tulajdonságok irányítása sem egyszerű.

Az ismertetett kísérletben a szerzők tizedmilliméter vastag filmen eresztették át a fényimpulzust, s az anyagot vezérlő lézerrel világították meg. A fényimpulzus késleltetve jutott át az anyagon, de közben nem változott meg a jelalakja. A lézerfény paramétereitől függően különféle késleltetéseket lehetet beállítani, akár 1 egész másodperccel is késleltetni lehetett a fényimpulzust, melynek intenzitása alig gyengült a késleltetés során.

A bakteriorodopszin műszaki alkalmazása nem új dolog, például optikai információtárolásra is használták. Senki sem várta azonban, hogy a fehérje ilyen kardinális mértékben leegyszerűsíthet és olcsóbbá tehet egész technológiai ágazatokat.

Az új megoldás jelentős előrelépést hoz többek között abban, hogy a fény sebességét széles tartományban, fényelnyelés és jeltorzulás nélkül lehet változtatni. Továbbá a fénysebesség vezérlése tisztán optikai úton lehetséges, azután a lassítás független a jel alakjától, ráadásul a berendezés szobahőmérsékleten működik, s csak kereskedelmi forgalomban kapható anyagokra van szükség hozzá. Ráadásul az eljárás fény, hő és kémiai szempontból stabil, nem környezetszennyező és egészen kis fogyasztású, milliwattos teljesítmény elegendő hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Mobiltelefonba szerelt lézerszkennerrel szereztek 1,3 millió fontot

Visszakapta több mint 1 millió fontos nyereményét és szabadon távozhat Nagy-Britanniából az a magyar-szerb trió, amely a tavasszal fosztotta ki a londoni Ritz szálló kaszinóját fejlett mobil- és lézertechnika segítségével, mivel a Scotland Yard nem talált megfelelő jogszabályt felelősségre vonásukra.

MTI/hvg.hu Tech

A szilícium alapú színes lézerek új korszakot nyithatnak

Földfémekkel szennyezett sziliciumra felvitt kristályokkal gerjesztettek lézerfényt, ami a parányi optoelektronikai áramkörök gyártásában hozhat áttörést. Ha ez sikerül többek között a számítógépek rendkívüli mértékben felgyorsulhatnak.

hvg.hu Tech

Lézert használ a bakelit lemezjátszó

Bár a hagyományos fekete korongokat manapság leginkább csak a vájtfülű gyűjtők és a DJ-k használják, egy új találmány feltámaszthatja a lemezjátszók kultuszát.