szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az óceánokon valószínűleg sokkal gyakoribbak a 30 méteres hullámok, mint eddig vélték a kutatók: ezt a hajózás története során többször leírták, de ezúttal brit kutatók hajójukon és a saját bőrükön tapasztalták meg az óriáshullámokat, amelyeket vizsgálataik szerint az óceáni mozgások és a széláramlatok közötti rezonancia váltott ki.

Naomi Holliday, a southamptoni egyetem munkatársa kollégáival együtt hajózott a Rockall sziget közelében, 250 kilométerre a skót partoktól, éppen mivel az előzetes szimulációk szerint ezen a helyen nagy viharra lehetett számítani. Arra azonban nem számítottak, ami történt: a hullámok magassága számításaik szerint elérte a 29 métert. Korábban az óceánográfusok azt feltételezték, hogy az ilyen hatalmas hullámok csak egyesével képződnek, mert csak ilyen tapasztalatok álltak rendelkezésre.

Holliday és kollégái úgy vélik, hogy az óriáshullámok egy rezonanciahatás nyomán jöttek létre, más szóval a vihar közben a szélsebesség megegyezett a vízmozgások sebességével, és ez igen hatékony energiatovábbítást tett lehetővé.

A kutatók átvészelték a kalandot, és megfigyeléseiket a vihar felépítésének számítógépes szimulációjával együtt publikálták – olvasható a Geophysical Research Letters című geofizikai szakfolyóirat honlapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Méteres hullámok a Balatonon

Méteres hullámok a Balatonon, a tó vize több helyen kicsapott a mederből. A víz lakóházakat nem veszélyeztet.

MTI/hvg.hu Tech

Egy francia nő egyedül evez át a Csendes-óceánon

Chiléből a polinéziai szigetvilág felé indult szerdán hajójával egy 26 éves francia asszony, aki a világon elsőként egy evezős csónakkal akarja megismételni a világhírű kutató, Thor Heyerdahl 1947-es útját.

MTI Tech

Elsavasodnak az óceánok, pusztul az élővilág

A globális felmelegedésként jelentkező klímaváltozás pusztító következményei, egyebek között a levegő növekvő széndioxid tartalma miatt az óceánok vize is egyre savasabbá válik - írja a WWF.

Panoráma Tech

Az óceánok fontos szerepet játszanak az üvegházhatás fékentartásában

Dél-Kaliforniai óceánkutatók 10 éves hosszú távú megfigyelése szerint a világ óceánjainak táplálékláncában az eddigi hiedelemmel ellentétben alapvető szerepe van a levegő nitrogénjének. A jó hír az, hogy az óceánok jelentős mennyiségű széndioxidot nyelnek el, s ezzel az üvegházhatást csökkentve lassítják a globális felmelegedést.