szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három angol művésznövendék kutatásai nyomán megszületett a beton-kaméleon, vagyis olyan számítógép vezérelte építőanyag, amely képes színét és alakját változtatni.

Chris Glaister, Afshin Mehin és Thomas Rosen, a brit Royal College of Art hallgatói rendkívül unalmasnak és lehangolónak találták, hogy az épületek születésükkor elnyerik végleges alakjukat. A találékony művésznövendékek ezért olyan technológiát dolgoztak ki, amelynek révén a beton nemcsak színét képes megváltoztatni, de felületén különböző ábrákat és szöveget is képes megjeleníteni.

A Chronos Chromos Concrete-ből, vagyis az Idő Szín Betonból épült házak egyéb csodákat is művelnek, hiszen időlegesen órának, hőmérőnek, vagy a jó ég tudja minek képesek magukat álcázni.

A megoldás lényege, hogy a betonba olyan festéket kevernek, amely hő hatására megváltoztatja a színét. Emellett a betonelemek felszínéhez króm-nikkel drótokat vezetnek. Ezzel lehetőség nyílik rá, hogy a megfelelő huzalok felmelegítésével bármilyen alakzatot kirajzolhassanak a kaméleonbeton segítségével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Világsiker az átlátszó beton

A Time magazin éves összeállításában az idei év nagy dobásai között szerepel a magyar Losonczi Áron átlátszó betonja. A szolnoki születésű mérnök üvegből és cementből kevert, legalább öt centiméteres vastagságú anyagából mennyezet, fal vagy éppen szobor is készíthető.

MTI Világ

Német díjat kapott a magyar átlátszó beton

A "piros pont: a legjobbak legjobbja" elnevezésű "red dot: best of the best" díjjal jutalmazta nemrégiben a német észak-rajna-vestfáliai Design Központ (NRWDZ) a fényáteresztő betont, a LiTraCont, mint új építőanyagot, amelynek feltalálója a magyar építész, Losonczi Áron.

hvg.hu Gazdaság

Lakóházba építették be a magyar üvegbetont

Földes László, a több Pro Architectura-díjjal kitüntetett építész a világon elsőként építette be lakóépületbe a magyar üvegbetont. Losonczi Áron találmánya egy Szent György telepi lakóházba került, s máris rangos építészeti díjat nyert.