szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Antarktisz tengeri madarai a klímaváltozás miatt később kotlanak, mint akár csak pár évtizeddel ezelőtt – állítja egy francia tanulmány.

A globális felmelegedés miatt kettétört Larsen
jégtömb. Fogy a krill
© AP
A Déli-sark térségében a későbbi költés okainak egyike a táplálékhiány lehet – állítják Christophe Barbraud és Henri Weimerskirch az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS). A kutatók kilenc tengeri madárfajta meghatározó adatait vizsgálták meg az 1950 és 2004 között. Megállapították, hogy a vizsgált fajok kilenc nappal később ékeznek meg kotlási helyükre és két nappal később rakják le tojásaikat, mint fél évszázaddal ezelőtt.

Ennek oka az lehet, hogy jelentősen csökkent az Antarktisz tengeri madarainak táplálékául szolgáló apró tengeri rákok (krill) és egyéb állatok állománya, ezért a madarak lassabban tudnak olyan tartalékokat gyűjteni, amelyekre a költéshez szükségük van.

A kutatók a madarak viselkedésében bekövetkezett változásokat a nagy jégtáblák felmelegedés által okozott olvadására vezetik vissza: az Antarktisz keleti részén a jég mennyisége 12-20 százalékkal csökkent s ez a kutatók szerint az általános felmelegedés egyik legdrámaibb következménye.

Más tanulmányok viszont arra a következtetésre jutottak, hogy Északon a tavasz jelei – a vándormadarak megérkezése és a fák rügyezése – a XX. században egyre korábban megy végbe. A tudósok hangsúlyozzák: az Antarktiszon ilyen adatgyűjtés még nem volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Orosz megfigyelőállomás épül az Antarktiszon

Az Antarktiszon hamarosan megkezdik az új orosz megfigyelőállomás, a Progressz építését. A projektet, amelynek összköltségét 570 millió rubelre (kb. 3,8 milliárd forintra) becsülik, jelentős részében az orosz költségvetés finanszírozza, de számítanak a magánbefektetőkre is.

MTI Világ

A szélsőséges hideg is lehet a globális felmelegedés jele

A kemény hideg nem mond ellent a globális felmelegedés folyamatának, amely továbbra is tart. Az utóbbi évtizedek klímaváltozásának egyik jellegzetességét éppen az időjárási szélsőségek adják - erről beszélt Zágoni Miklós fizikus, az ELTE oktatója.

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés rettenetes hideget hozhat Európára

A Golf-áramlat az utóbbi években jelentősen meggyengült, s egyre kevesebb meleg tengervizet képes szállítani a Brit-szigetek és Észak-Európa körzetébe, aminek Európa drasztikus lehűlése lehet a vége. Paradox módon mindezért a globális felmelegedés a felelős.