szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai tudósoknak sikerült kigyógyítani I. típusú diabéteszben, vagyis cukorbetegségben szenvedő egereket.

A gyerekkori úgynevezett I. típusú diabéteszt valamilyen vírusfertőzés, vagy autoimmun folyamat (a szervezet saját szövetei ellen termelődő antianyagok) következtében a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek fellépő pusztulása okozza - olvasható a MedNovosztyi című orosz, egészségügyi témákra szakosodott hírportálon.

Az amerikai Institute for Allergy and Immunology  kutatói az I. típusú diabéteszben szenvedő egereknek kétféle gyógyszer kombinációját adagolták: az egyik az immunrendszer aktivitását blokkoló úgynevezett anti-CD3 antitestek, a másik vakcinaszerű hatást kiváltó proinzulin-peptid.

Korábban mind a két készítménnyel végeztek klinikai vizsgálatokat, ám külön-külön e szerek hatásfoka alacsonynak bizonyult. Emellett az antiCD3 antitestek, ha önmagukban adagolták, komoly mellékhatásokat váltottak ki.

A kutatást irányító Matthias von Herrath szerint a két készítmény kombinációja révén sikerült csökkenteni a mellékhatások előfordulását, s ugyanakkor javult a terápia hatásfoka is.Korábbi kísérleteik során a kutatóknak sikerült meggátolni a cukorbaj kifejlődését az egereknél, ha idejekorán beavatkoztak, ám kialakult betegség esetében a folyamatot csaknem lehetetlen volt visszafordítani.

Matthias von Herrath szerint a kombinált kezelés hozott áttörést, amikor kétszer annyi egér gyógyulását sikerült elérni, mint amikor kizárólag antitesteket alkalmaztak.

"Az egerek élete végéig (körülbelül két éven át) nem fejlődött ki újra a diabétesz és mindvégig normális vércukorértékeket mértünk az állatoknál" - mondta a kutató.

A tudósok még ebben az évben megkezdik a klinikai vizsgálatokat. Véleményük szerint a kétfajta készítmény együttes alkalmazásától olyan páciensek esetében várhatók a legjobb eredmények, akiknél csak nemrég alakult ki a betegség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Fahéjjal és szegfűszeggel a cukorbaj ellen

A fahéj és a szegfűszeg hatásos lehet a cukorbetegség ellen vívott harcban – hangzott el a San Francisco-ban rendezett Experimental Biology találkozón. A Beltsville-i USDA élelmezéstudományi laboratórium vizsgálatai szerint a fűszerek segíthetnek a fő anyagcsere megbetegedéseken.

Panoráma Tech

Kikapcsolják a cukorbetegséget

A II-es típusú cukorbetegség (diabétesz) akkor alakul ki, amikor a szervezetben termelt cukorlebontó hormon, az inzulin „kapcsolási hibák” következtében nem jut el rendeltetési helyére. Német kutatók fényt derítettek két ilyen kapcsoló működésére, miáltal új kezelési módok nyílhatnak meg a II-es típusú diabéteszben szenvedők számára.

hvg.hu Plázs

Hatékony terápia a cukorbaj szövődményei ellen

Egy amerikai tanulmány szerint az inzulindependens, 1-es típusú cukorbaj esetében a vércukor-szint szigorú ellenőrzésével akár 50 százalékkal is csökkenthető a végzetes szövődmények – mint a szívbetegség vagy a stroke – kialakulása.

Panoráma Karrier

A váltott műszak cukorbetegséghez és keringési zavarokhoz vezethet

A váltott műszakban végzett munka fokozza a cukorbetegség és a különféle keringési problémák kialakulásának veszélyét – erre a következtetésre jutottak brit kutatók, miután tengeri olajfúró-tornyokon dolgozó munkások életfunkcióit figyelték két héten át.

hvg.hu Plázs

A sok alvás kedvez a cukorbajnak

Az alvásban is fontos a mértékletesség, legalábbis a férfiaknál, ugyanis mind az álmatlanságban szenvedőknél, mind az álomszuszékoknál növekszik cukorbetegség kockázata.

BBC Fókusz

Forradalom a cukorbetegség kezelésében?

A cukorbetegek injekció helyett belélegzéssel juthatnak az életben maradásukhoz elengedhetetlen inzulinmennyiséghez egy új eszköznek köszönhetően, melynek kifejlesztését egy éven belülre ígérik.