szerző:
euractiv.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió és Kína közötti nagy-sebességű hálózati kapcsolatnak köszönhetően nagyban leegyszerűsődik a kommunikáció és az együttműködés 45 millió kutató és diák között.

Viviane Reding, az információs társadalomért és médiáért felelős EU-biztos szerint az ORIENT-rendszer igazán nemzetközi kutatási együttműködést tesz lehetővé, hiszen áthidalja a nagy földrajzi távolságokat.

A telemedicinához, a digitális könyvtárakhoz és e-oktatáshoz való hozzáférés segíti a hétköznapi embereket és a kutatókat is a kapcsolatépítésben Kína és Európa között. Az ORIENT a biztos szerint „a legjobb agyakat hozza össze”, hogy közösen gondolkodjanak olyan kérdések megoldásán, mint például a klímaváltozás és a fenntartható fejlődés.

Az ORIENT az európai GÉANT2 hálózatot és a kínai CERNET- és CSTNET-hálózatokat kapcsolja össze, s az összeköttetés Szibérián keresztül valósul meg. A kapcsolat még az idén létrejöhet 200 kínai egyetemmel és kutatási központtal, méghozzá 2,5 Gbps sebességgel. Európában a DANTE hálózati szervezet, Kínában a CERNET hálózat koordinálja a programot.

A projekt március elsején indult, s három évig fut. Anyagi hátterét a felek közösen fedezik, a szükséges összeg felét a kínai CERNET adja (a kínai oktatási és tudományos minisztériumok közösen adják össze), negyedét az Európai Bizottság, negyedét pedig az Európai Nemzeti Kutatási és Oktatási Hálózat. Sajtóhírek szerint egy sor kínai-európai kutatási projekt már türelmetlenül várja az ORIENT-kapcsolatot megvalósulását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Amerikaiak, oroszok és kínaiak a Holdon bányásznának héliumot

Az Egyesült Államok, Kína és Oroszország is űrhajósokat akar küldeni a Holdra, de a nekibuzdulás ezúttal nem annyira a presztízzsel, mint inkább azzal függ össze, hogy nagy haszonnal kecsegtet egy Holdon nyitandó bánya – írta a Die Welt című német lap.

MTI Tech

Bőrpótlásra alkalmas selymet fejlesztettek ki a kínaiak

Kínában, ahol a selyemkészítésnek sok ezer éves hagyományai vannak, az anyag hasznosításának újabb formáját fedezték fel. A Senjangi Egyetem Állatorvosi Karán tízéves kutatómunka eredményeként egy olyan selyem alapanyagú bőrpótlót fejlesztettek ki, amelynek révén a sérülések sokkal gyorsabban gyógyulnak, mint egyébként – írja a MIGnews hírportál.

MTI Tech

Kína lépéseket tesz a szoftver-kalózkodás ellen

Pekingben betiltják a szoftver nélkül árult személyi számítógépek - az úgynevezett "meztelen komputerek" - értékesítését, hogy ezzel kiiktassák a kalóz operációs rendszerek piacát.

MTI Tech

Kína 2008-ra halasztja a harmadik űrutazást

Kína úgy döntött, hogy 2008-ra halasztja a harmadik, emberrel végrehajtott űrutazást, amelynek során a jövő év elején háromfős legénységet küldött volna a világűrbe a Sencsou-7 fedélzetén.

hvg.hu Tech

Kína mesterséges napot épít

Kína márciusban vagy áprilisban befejezi az első szupravezetéses Tokamak típusú kísérleti fúziós reaktor építését, s a tervek szerint júliusban vagy augusztusban üzembe is állítja saját mesterséges napját.