szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az OECD adatai szerint, amelyeket a gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezet 26 tagországában készített felmérés során rögzítettek Magyarország messze van az élmezőnytől.

© ITU

























Az egyes nemzeti piacok fejlettségét a szélessávú hálózaton kapcsolatot használók teljes lakosságon belüli arányán, a rendelkezésre álló feltöltési és letöltési sebességen, a költségeken, az adatforgalom korlátozásain, az ajánlatok variációin, a piac torta felosztottságán és hasonló mutatókon keresztül értékelték. Ezek alapján a svéd felhasználók jutnak hozzá mindent egybevetve a legjobb szélessávú szolgáltatásokhoz, majd a hollandok, a norvégok, a kanadaiak és a németek következnek.

Az ár/teljesítmény összehasonlítások, a szélessávú penetráció adatai, illetve az egyes országok „e-készültségi” szintjének értékei azt sugallják, hogy a szélessávú termékek költségei és teljesítménye nem közvetlenül függenek össze az adott ország nyitottságával e technológiák iránt. Sőt még az ország e-készültségének szintjével sincs közvetlen összefüggésben, tehát azzal, hogy az infokommunikációs infrastruktúra mekkora szerepet játszik az ország életében, a fogyasztók, az üzleti élet és a közigazgatás mekkora hajlandóságot mutat e megoldások használatára, s a belőlük származó előnyök és haszon kihasználására.

Az OECD tanulmánya szerint Szlovákia például jó ellenértékeket az e területen elköltött pénzért az átlagosnál alacsonyabb teljesítmény mellett is, hiszen a szélessáv iránti nyitottság alacsony, s az e-készültségi szint is alacsony. Ezzel szemben Izland vagy Svájc nyitottsága igen magas de a szolgáltatások viszonylag drágák.

Magyarország a szélessávú penetráció tekintetében az EU 25-ök átlagának felét sem éri el a maga 6,1 százalékos értékével, s az első 15-be való bekerüléshez az adat közel háromszoros növekedésére volna szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Az űrből jön a szélessávú internet

A brit űrtávközlési óriáscég, az Inmarsat a héten működésbe helyezi az első két műholdját annak a globális szolgáltatóhálózatnak, amely mobil hang- és nagysebességű internet-szolgáltatást nyújt. A hat évig tartó fejlesztés tervezett költsége 1,3 milliárd euró.

MTI Tech

Románia vezet a szélessáv terén Kelet-Európában

A szélessávú internethasználat területén Kelet-Európában Románia vette át a vezető szerepet: tavaly megduplázódott a kapcsolatok száma, és az ország mutatói ezen a területen az újonnan belépett tíz EU tagország átlaga felett vannak.

MTI Tech

IHM: minden oktatási intézményben van szélessávú internet

A közlekedési hálózat fejlesztése mellett a legtöbbet az informatika fejlesztésére költötte a kormány az elmúlt négy évben, s az ország valamennyi oktatási intézményében van már szélessávú internet-csatlakozási lehetőség - közölte pénteken Székesfehérváron az informatikai és hírközlési miniszter.

MTI/hvg.hu Tech

Egymillió emberhez el sem jut a szélessáv

Elkészült a hazai szélessávú internetszolgáltatók közti választásban segíteni hivatott szelessav.hu weboldal, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) összehasonlító oldala. Kovács Kálmán miniszter szerint 2010-re az ország teljes területén elérhetővé válik a szélessávú net.

Infinit Tech

Szélessáv a villanyvezetékeken keresztül

Az egyesült államokbeli Manassas városka az elsők között van, ahol elindult az elektromos vezetékeken keresztül történő szélessávú internetszolgáltatás.

Infinit Tech

Világszerte 215 millió felhasználó szörföl szélessávon

A Computer Industry Almanac piackutató szerint 2005 végére világszerte 215 millióan kapcsolódnak a világhálóhoz szélessávú kapcsolaton keresztül. A cég 1990 és 2010 közötti adatgyűjtését, illetve prognózisait jelentette meg legújabb jelentésében, mely 55 országot és hat régiót érint.