szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Polihidroxibutirát - vagyis PHB - a neve annak az anyagnak, amely a természetben is előfordul, és a jövőben egyes, ma használatos műanyagok helyére léphet, különösen mivel nedvesség hatására széndioxidra és vízre bomlik el.

A PHB-t néhány baktériumfajta termeli, mint sejtjeikben lévő energiatárolót. Kémiai tulajdonságait tekintve a PHB polimer, amely végtelen hosszúságú láncmolekulából áll, önmagát ismétlő szerkezeti elemekkel.
 
A biológiailag lebontható anyagot az ulmi egyetem kutatói és a BASF vegyipari cég kutatói közösen hasznosították egy újfajta katalizátor révén. Ennek segítségével a PHB, amely a polipropilén nevű műanyag tulajdonságaival bír, egyszerű nyersanyagokból is előállítható.
 
A kutatók úgy vélik, hogyha sikerül a polipropilént a PHB-val helyettesíteni, akkor azokat a csomagolóanyagokat, hálókat, koffereket, sőt lengéscsillapítókat és számos egyéb tárgyat is, amelyet a mindennapokban használunk, az újfajta bioműanyagból lehet majd gyártani.
 
A Die Welt című német lap online kiadása szerint az új eljárást  ipari méretekben a BASF-nél próbálják ki majd.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új műanyag lehet a szilícium riválisa

Angol és amerikai kutatók olyan műanyagot fejlesztettek ki, amely jó eséllyel veheti fel a versenyt az elektromos készülékekben felhasznált szilíciummal.

MTI Tech

Műanyagból készült napelemet mutattak be

A dán kutatók által kifejlesztett új panelek hatásfokán van még javítani való, de tartósak és olcsók, így nem kizárt, hogy áttörést jelentenek a megújuló energiaforrások piacán - közölte honlapján az állami dán Risoe laboratórium.