szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ legszegényebb milliói számára is hozzáférhetővé válik a hepatitisz-C májgyulladás gyógyszere egy londoni kocsmában megszületett elhatározás nyomán .

Az egész világon nagyjából 200 millió ember szenved a májgyulladás végzetes változatától, de csak 30 millióan kaphatnak a drága alfa-interferonból, amely meg tudja gyógyítani őket.
 
Sunil Shaunak (Imperial College London) és kollégája, Steve Brocchini (School of Pharmacy, University of London) egy kocsmai beszélgetés során határozta el, hogy elkészítik a drága gyógyszer olcsó változatát. A munkájuk sikerrel járt, Indiában már a termelésre készülődnek, és 2008-ban megkezdődhetnek a klinikai kísérletek.
 
Shaunak és Brocchini azon töprengett, hogyan lehetne megkerülni a két gyógyszervegyészeti óriásvállalat szabadalmait, amelyekkel új interferon gyógyszerüket védték. Ez a gyógyszer meg is tudta gyógyítani a betegséget, nem csak csökkentette a vírus mennyiségét a betegek vérében, ahogy azt a régebbi interferonos gyógyszerek tették. A szabadalmaztatott megoldás titka abban rejlett, hogy a hatóanyag felületét egy nagy polietilén glikol (PEG) molekulával borították, s ettől a gyógyszer tovább megmaradt a szervezetben.
 
A gyógyszernek egy baja van: az ára. Nagy Britanniában betegenként és évente 7000 fontba kerül. Olcsó másolatokat nem lehet készíteni, mert maga az alapötlet van szabadalmaztatva, az, hogy az interferonok felületét PEG-gel borítják.
 
Shaunak, Brocchini és munkatársai nem az interferon felületén, hanem a belsejében horgonyozták le a PEG molekulát.     Amikor laboratóriumi körülmények között hepatitis-C vírussal fertőzött emberi sejteket kezeltek vele, a gyógyszer ugyanolyan hatékonynak bizonyult, mint a nagy konszernek szabadalmaztatott terméke.
 
Shaunak szerint módszerükkel más betegségek - például HIV - gyógyszereinek hatását is el lehet időben nyújtani - idézte a New Scientist című brit tudományos folyóirat internetes kiadásában a Nature című amerikai tudományos folyóiratban megjelent beszámolót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Plázs

Magyarországon vezető halálozási ok a hepatitis

A világon mintegy félmilliárd ember szenved krónikus hepatitis B vagy C fertőzésben, Magyarországon pedig a vezető halálozási okok között említik a krónikus májbetegséget – közölte a Magyar Májkutatási Társaság elnöke a betegség világnapja alkalmából.

MTI Világ

Hepatitisz-járványtól tart a WHO Bulgáriában

Vizsgálatot indított az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak kiderítésére, vajon nem hepatitisz A-vírus okozta fertőző májgyulladásban betegedett-e meg 338 ember Bulgáriában, köztük egy élelmiszergyár 46 alkalmazottja a Szófia melletti Svogéban.

hvg.hu Itthon

Hepatitisz-járvány terjed a Somogy megyei Istvándiban

Egyre nő azoknak a száma, akik a hepatitisz A, vagyis a fertőző májgyulladás vírusával fertőződtek meg a Somogy megyei Istvándiban. Szerdán újabb három embert szállítottak a kaposvári kórházba hányással és hasi görcsökkel - közölte a megyei tisztiorvosi szolgálat osztályvezetője.

Itthon

Hepatitisz fertőz a Hajdúságban

Eddig tizenöt hepatitisz A vírussal fertőzött beteget regisztrált az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Hajdúböszörményben.

Hét nap

HEPATITIS HAJDÚBÖSZÖRMÉNYBEN

Hajdúböszörményben július végétől mostanáig több mint harmincan fertőződtek meg hepatitis A vírussal - a kétharmaduk...