Az amerikai Cambridge-ben található Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ (CFA) kutatói hétfőn bejelentették: 2008-tól egy Ausztráliában épülő új rádióteleszkóp segítségével rádiójelek után kívánnak kutatni mintegy 30 fényévnyi távolságban a Földtől.
A projekt azért számít újdonságnak, mert a földön kívüli intelligencia utáni eddigi kutatások során az esetleges civilizációk által szándékosan küldött üzeneteket kerestek.
A CFA kutatói szerint azonban könnyen lehetséges, egy földön kívüli civilizáció nem ad hírt magáról, és ezért el is kerüli az emberek figyelmét. Ezért a mindennapi - például radar, vagy rádió-, és tévéműsorok sugárzására - használatos, alacsonyabb frekvenciájú elektromágneses hullámokat akarnak keresni.
Az elektromágneses spektrum a nagy energiájú hullámoktól - mint például a gamma-sugarak -, a csekélyebb energiájú mikro- és rádióhullámokig terjed, és a látható fény valahol a spektrum közepén helyezkedik el.
Az Ausztráliában épülő, alacsony frekvenciák "látására" alkalmas teleszkóptól azt remélik: elég távol esik a lakott helyektől ahhoz, hogy elkerülje a legtöbb interferenciát.
A kutatók szerdán mutatják be részletesen programtervüket az Amerikai Csillagászati Társaság (AAS) konferenciáján, Seattle-ben.