szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA kutatóinak tájékoztatása szerint elhalványodtak a Nap felszínén lévő a napfoltok, szünetelnek a kitörések, úgy látszik, teljes a nyugalom a csillag felszínén. Vihar előtti a csend.

© NASA
A tudósok mostani bejelentése szerint az utóbbi ötven év legintenzívebb napvihara van készülőben. A National Center for Atmospheric Research (NCAR) vezető kutatójának Mausumi Dikpati-nak tájékoztatása szerint „a következő napfolt ciklus 30-50 százalékkal erősebb lesz, mint az előző”. Amennyiben az előrejelzések beigazolódnak, az előttünk álló kitörések még az 1958-ban észlelt nagy erejű kitörés intenzitását is meghaladják majd.

Akkor azt gondolták, ez a naptevékenységek maximuma, pedig az űrkorszak épp csak elkezdődött, hiszen 1957 októberében lőtték fel az első Szputnyikot, s egy évvel később, januárban indították útjára az Explorer-1-et, az első amerikai műholdat. Akkoriban még nem érzékelte a hétköznapok embere a napkitörés közeledtét, hiszen nem voltak olyan érzékeny elektronikus készülékek, mint például a mobiltelefonok. Ennek ellenére az emberek sejtették, hogy valami készülőben van, miután például a Mexikóban háromszor is észleltek sarki fényt. A mostani vihart ellenben, mobilkészülékeink, GPS vevőink és az időjárás-előrejelző műholdak zavarodottsága is érzékelhetővé teszi majd.

Dikpati előrejelzése váratlanul érte a tudósokat, mert annak ellenére, hogy a napkitörések 11 évenkénti ciklikusságát közel két évszázada felfedezték, eddig nem sikerült hatékonyan előre jelezni azok pontos kitörési maximumát.

A kitörés erősségének kérdésére, Dikpati két évvel ezelőtti felfedezése szerint a Nap úgynevezett "szállítószalagja" adja meg a választ. A Napban tapasztalható jelenséghez hasonló a Földön is lejátszódik, igaz nálunk nagy óceáni áramlatok formájában jelenik meg, feladata pedig az óceánok közti hőcsere lebonyolítása. Ennek a földi jelenségnek a felborulásáról szól Roland Emmerich 2004-ben bemutatott, Holnapután című filmje.

A Nap szállítószalagja víz helyett elektromosan töltött gázt szállít a csillag középső területeiről az északi és déli pólusig és vissza. S ahogy az óceán-áramlatok befolyásolják az időjárás alakulását, úgy a Napon is hasonló változásokat idéz elő a „gáz-öv”. Ennek részeként pedig meghatározza a napkitörések intenzitását is.

© NASA
David Hathaway napfizikus magyarázata szerint: először is emlékezzünk rá, mik is a napfoltok: ezek szövevényes mágneses gócpontok, melyek a Nap belső folyamatai nyomán keletkeznek. Egy átlagos napfolt csak néhány hétig él, majd szétbomlik, gyenge mágneses mezőt hagyva maga után.

„A gázöv felső rétege, mely a Nap felszínén található, megszabadul a kiürült régi napfoltoktól. Ezután a kiürült napfolt „tetemeket” a csillag középpontja felé vonzza 200 ezer kilométer mélységig, ahol azok a mag közelében újból feltöltődnek. Miután ez megtörtént, a napfoltok energiával telítve a felszínre indulnak, s íme be is zárult a egy napfolt ciklus" - magyarázta Hathaway.

Mindez azonban igen lassan megy végbe: „átlagosan negyven évbe telik a gázövnek, míg egy teljes körforgás lezajlik benne” – mondja a szakember. Egy teljes ciklus időtartalma azonban, 30 ás 50 év között szabadon változhat. Amikor gyors lefolyású egy ciklus, az azt jelenti, hogy sok mágneses mező szabadul fel, s ennek nyomán a következő napfolt ciklus intenzív lesz, sok kitöréssel kísérve.

Dikpati és Hathaway a napfoltok ciklikusságának működésében teljesen egyetért, azonban míg Dikpati 2012-re teszi a körforgás csúcspontját, addig Hathaway valamivel előbb 2010-11-re saccolja azt. Egyvalami, biztos a napvihar közeleg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A napkitörések megbéníthatják a GPS-t

Amerikai csillagászok előrejelzése szerint számítani kell arra, hogy a 2011-12-ben várható maximális naptevékenység meg fogja zavarni a globális helymeghatározó műholdrendszert (GPS), s ez fennakadásokat fog okozni a légi közlekedésben, illetve a többi, rohamosan növekvő számú GPS-alapú rendszerben, így sok riasztó- energiaellátó - és mobiltelefonos rendszerben .

MTI Gazdaság

16,5 milliárdos napelem gyár beruházás Rétságon

Még az idén megindulhat egy, főként magyar befektetők által 16,5 milliárd forintból finanszírozott napelem előállító gyár építése Rétságon, amely évi 100 milliárd forintos exportbevétellel számol - közölte Kóka János pénteken egy gödöllői sajtótájékoztatón.

MTI Világ

Rekord méretű napkitörés történt

Újabb rekord mértékű napkitörést észleltek szerdára virradóra orosz tudósok - bő egy hét alatt immár a másodikat -, s számításaik szerint ez csütörtökön és pénteken igen erős mágneses viharokat okozhat a Földön.