szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

245 millió éves óriás kétéltű megkövesült maradványát fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport az Antarktiszon, egy ottani kőzetben, és erről tanulmányban számolt be a Journal of Vertebrate Pantheology című szakfolyóiratban.

A fosszíliát, egy 60 centis koponyadarabot a párizsi Természettudományi Múzeumban, az egyesült államokbeli Seattle város Burke múzeumában és Németországban, a stuttgarti Természettudományi Múzeumban külön-külön vizsgálta Jean-Sébastien Steyer francia, Christian Sidor amerikai és Ross Damiani német tudós. Közös következtetésük volt, hogy "meglepő módon" egy Parotosuchus jellegű óriás kétéltűről van szó.
 
A szalamandra-szerű, több mint kétméteres állat több más példánya is ismeretes ebből a korból, amely 40 millió évvel megelőzte az első ismert dinoszauruszok feltűnését. Újdonságot jelent viszont a lelőhely: a Transzantarktiszi-hegység központjában, több mint kétezer kilométerrel távolabb eddig ismert legdélibb tartózkodási helyüktől, a Déli-sark irányában lelték a fosszíliát.
 
Eddig Dél-Afrika területén bukkantak ilyen maradványokra - igaz, annak idején ez a térség földrajzilag valószínűleg egybetartozott a mai Antarktisszal. A maradványok azt is bizonyítani látszanak a tudósok szerint, hogy több mint 245 millió éve, a közép-triász kor elején az időjárás elég enyhe volt ebben a térségben egy hidegvérű, félig vízben élő állat számára.
 
A ragadozó Parotosuchus tavakban és folyókban élt, pikkelyes bőre volt, amely eltért a mai kétéltűek sima felületétől, akárcsak a mai szalamandrákétól. Feltételezik, hogy a mai angolnák módjára haladt a vízben, teste és farokuszonya hullámzó mozgásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Szenzációs leletre bukkantak Egyiptomban

Legfeljebb Tutanhamon sírjának mesés kincseihez mérhető, szenzációs felfedezés küszöbén áll az a lengyel-egyiptomi régészeti expedíció, amely I. Amenhotep fáraó érintetlen sírkamráját készül feltárni a Királyok Völgyében.

MTI Kult

Szenzációs lelet a Júdeai-sivatagban

Mintegy 2000 éves bibliai tekercs-töredékhez, 50 éve az egyik legfontosabb régészeti lelethez juttatott egy izraeli régészt találkozója egy beduinnal a Júdeai-sivatag egyik völgyében.

Világ

Szenzációs lelet az indonéziai törpe

Az emberi alkalmazkodás legszélsőségesebb példáját fedezték fel Indonéziában: a mindössze egy méter magas emberfélék 18 000 évvel ezelőtt éltek egy szigeten. A lelet alapján úgy tűnik, az emberre is hatnak azok az evolúciós erők, amelyek más emlősfajokban törpe változatokat alakítanak ki.