szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ élőlényeinek adatbázisában szereplő fajok száma elérte az egymillió kilencezret - jelentették be Washingtonban a fajok integrált rendszerének, a The Integrated Taxonomic Information System-Species nevű projektnek a készítői.

Az NBC portáljának beszámolója szerint az élet katalógusának is nevezett adatbázisban 2011-re várhatóan felsorolják a készítés idején a Földön élő összes fajt, amelyek száma a becslések szerint egymillió hétszázötvenezer körül alakul.
 
Az adatbázison hat éve dolgoznak, és amint Thomas M. Orrell, a washingtoni Smithsonian's Természettörténeti Múzeum kutatója elmondta, a kész katalógusban valamennyi élő organizmust felsorolnak a növényektől kezdve az állatokig, a gombáktól a mikroorganizmusokig bezárólag.
 
"Meglepő, hogy a biológusok két évszázados munkája után, és a közvélemény igen nagy érdeklődése ellenére még nem készült átfogó katalógus a Földön élő organizmusokról" - vélekedett Orrel, aki hozzátette, a felsorolás nem tartalmazza a múltból származó fosszíliákat. A Catalogue of Life hozzáférhetővé teszi számos tudományos szervezet adatainak gyűjteményét, minden intézmény egy-egy terület információit gyűjtötte.
 
A londoni, a New York-i és a hollandiai természettörténeti múzeumok például a lepkefajták, a szitakötők és a pókok adatait gyűjtötték össze. Párizsi és kanadai szakértők a bogarak adatbázisát építették ki. Az adatok az ellenőrzés után bekerülnek a katalógus speciális szoftverébe. A projektben jelenleg mintegy 3000 biológus dolgozik világszerte, vezetőjük Frank Bisby, az angliai Reading egyetemének professzora és Thomas M. Orrell.
 
Bisby szerint a munka egy óriási puzzle kirakásához hasonlít, részben pedig olyan, mintha az ember leltárt készítene egy hatalmas szupermarketben. A nemzetközi összehasonlításhoz kell egy mesterlista, ez most készül.
 
"Gyakran nehéz dönteni, hogy a forgalomban lévő változatos elnevezések közül melyiket válasszák" - idézi Bisby-t az NBC hírportálja. A modern tudományos rendszerezés jelenleg is használatos módszerét Carl von Linné alkotta meg. Kidolgozta a rendszerezés kategóriáit, az élőlényekre ő alkalmazta a kettős elnevezést tudományos névként.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Bioműanyagot termel egy baktériumfajta

Polihidroxibutirát - vagyis PHB - a neve annak az anyagnak, amely a természetben is előfordul, és a jövőben egyes, ma használatos műanyagok helyére léphet, különösen mivel nedvesség hatására széndioxidra és vízre bomlik el.

MTI Tech

Ötvenkét új állatfajt fedeztek fel Indonéziában

Ötvenkettő új, eddig soha nem látott cápa, garnéla, korall, s más tengeri állatfajt fedeztek fel indonéziai kutatók Új-Guinea indonéziai részének nyugati partjai előtt, az úgynevezett Madárfej-félszigetnél.

MTI Tech

Új cápafajt fedeztek fel

A kalapácsfejű cakkos cápák kutatása közben az ismertekhez látszatra hasonló, de genetikailag teljesen különböző cápafajt fedezett fel az Atlanti Óceán észak-nyugati partjainál Dr. Joe Quattro.

MTI Tech

Fegyvert készítenek egyes majomfajták

Dárdát készítenek csimpánzok és azzal más majomfajtákra vadásznak - közölték megfigyeléseik szenzációsnak számító eredményét amerikai kutatók, akik Szenegálban e főemlősök életmódját, szokásait tanulmányozták több mint egy évig.

MTI Tech

Új fajokat hoz létre a környezetszennyezés?

A környezet szennyezése és a természet változása kedvező hatással is járhat az állatvilágban, és például új fajok kialakulásához vezethet, de ezek a hatások eltörpülnek a károk mellett - mondta Diethard Tautz, a Német Zoológiai Társaság (DZG) elnöke a hétvégén Münsterben megkezdődött zoológiai kongresszus kapcsán.