szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új-zélandi egyetem tudósai a növényekből kivon t anyagok segítségével fejlesztik a napelempanelek hatékonyságát. A legújabb eredmények szerint az új napkollektorok a jelenlegiekhez képest tizedannyiba kerülhetnek.

Kevéssé napfényes
helyekre ideális
© sxc.hu
Dr. Wayne Campbell a Massey egyetem nanoanyagokkal foglalkozó kutatóközpontjának munkatársa szerint az általuk fejlesztett megoldások jóval hatékonyabbak, mint a szilícium alapú napcellák.

Dr. Campbell és kutatócsapata természetes anyagokból álló színezékeket kevert ki, amelyeket a napelempanelekben terveznek felhasználni. A zöld szín például szintetikus klorofill, amelyet a növények leveleiben található, a fény becsapdázására és energiává alakítására – fotoszintézis – alkalmas vegyülethez hasonlít.

A további színezékek a gerinces élőlények szervezetében oxigén szállításáért felelős hemoglobin molekulán alapulnak. Dr. Campbell szerint a 10x10 centiméteres, demonstrációs célra készített, színezett panelek ideálisak felhős éghajlaton is, ugyanis még gyenge fényviszonyok mellett is termelnek annyi energiát, amellyel meghajtható egy kisebb ventilátor.

A szakember szerint a zöld napelemek környezetkímélőbbek, mint szilíciumalapú társaik, mivel titán-dioxidból készülnek, amely újrafelhasználható. A titán-dioxidot többek között fehér festékekben, fogkrémekben és kozmetikai termékekben használnak.

„Bár a szilícium nagy mennyiségben elérhető, ám feldolgozása igen energiaigényes és nagyon drága” – írta Dr. Campbell az egyetem weboldalán. „További hátrányuk, hogy közvetlen napfényre van szükségük a működéshez, míg az általunk fejlesztett paneleknek elég akár a gyenge, szórt fény is. Az elvárásaink szerint sorozatgyártásban ezek a napelemek tizedannyiba kerülnek, mint a szilícium alapú változatok.”

„A következő lépés, hogy ezek a színezékek bekerülhessenek a tetőfedő anyagokba, vagy egyéb burkolóelemekbe” – tette hozzá Ashton Partridge professzor a kutatóközpont újonnan kinevezett igazgatója. A tudós hozzátette, a több mint tíz éve zajló kutatási projekt egyik fő célkitűzése, hogy a létrejövő napelemek segítségével annyi napenergiát tudjanak hasznosítani, amennyit csak lehetséges.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

16,5 milliárdos napelem gyár beruházás Rétságon

Még az idén megindulhat egy, főként magyar befektetők által 16,5 milliárd forintból finanszírozott napelem előállító gyár építése Rétságon, amely évi 100 milliárd forintos exportbevétellel számol - közölte Kóka János pénteken egy gödöllői sajtótájékoztatón.

MTI/hvg.hu Tech

Nanotechnológiát használnak a jövő napelemei

Amerikában dolgozó fizikusok felfedezték, hogy a néhány atomnyi méretű nagyon kis kristályokba becsapódó fotonok a szokásos egy elektron helyett kettőt szabadítanak fel: a kétszeres hatásfokú napelemek készítéséig azonban sajnos még hosszú az út, meg kell találni az optimális anyagokat, és meg kell oldani az elektronok elvezetését a milliméternél milliószor kisebb részecskékből.

MTI Tech

Műanyagból készült napelemet mutattak be

A dán kutatók által kifejlesztett új panelek hatásfokán van még javítani való, de tartósak és olcsók, így nem kizárt, hogy áttörést jelentenek a megújuló energiaforrások piacán - közölte honlapján az állami dán Risoe laboratórium.

MTI Tech

Szuperrövid lézerimpulzusokkal készülhetnek a jövő napelemei

Különösen nagy energiájú, de igen rövid lézerimpulzusokkal való besugárzással közel 100 százalékosan fényelnyelővé, azaz szuper-feketetévé tudtak tenni a sima fém felületeket amerikai kutatók. Az új módszerrel jobb hatásfokú fényérzékelőket, napelemeket vagy tüzelőanyag-cellákat lehet majd készíteni.