szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Műanyag fóliával akarja megvédeni a Földet a túlzott felmelegedéstől egy amerikai űrhajós. Roger Angel a wissenschaft.de tudományos portál szerint végszükség esetére olyan tervet dolgozott ki, ami látszólag már a fantázia birodalmába tartozik. Az asztronauta úgy véli, hogy ha a felmelegedés bolygónkon elkéri a kritikus pontot, akkor 10 év alatt 20 millió rakétát kell felbocsátani a világűrbe, 5 percenkénti indítással, húsz különböző kilövőállomásról.

A tudósok közül sokan úgy vélik, hogy az emberiség úgy gátolhatja meg a túlzott felmelegedést, ha a napsugárzás egy részét képes távol tartani a bolygótól. A javaslatok közül sokat komolyan is vesznek, így a NASA már meg is bízta Angelt a terv részleteinek kidolgozásával. A rakéták egyenként 800 000 kerek, 60 centiméter átmérőjű műanyag fóliát szállítanának világűrbe. Vastagságuk nem haladná meg az egy tized millimétert, ezért súlyuk sem lenne nagyobb egy pillangóénál.
 
Tíz év múlva a 16 billió fólia egy ovális felhőt alkotna, amelynek az átmérője a Földével lenne egyenlő, hosszúsága pedig elérné a 100 ezer kilométert. A felhő az úgynevezett Lagrange pontnál lebegne, másfél millió kilométerre a Föld felszínétől. Ennél a pontnál a Nap és a Föld vonzása egyensúlyban van, vagyis a gigantikus műanyag köd egy helyben lebegne a világűrben. Minden fóliának saját meghajtása és kormányzása lenne, vagyis a napszél sem fújná el őket, megmaradnának egy alakzatban. A "napernyő" a napfény mintegy két százalékát térítené el, de az emberek a Földön nem érzékelnék, hogy sötétebb lett.
 
Ha a napernyő 50 évig kitart, évi 100 milliárd dollárba kerül, - mondja Angel, aki szerint ez 0,2 százaléka a világ bruttó össztermékének - írja a német tudományos portál beszámolója.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A netezők többségét aggasztja a globális felmelegedés

Az internetezők saját bevallásuk szerint tisztában vannak az időváltozás és globális felmelegedés összefüggéseivel, és aggasztónak tartják a jelenséget. Az NRC Piackutató júniusban a globális felmelegedés időjárásra gyakorolt hatásairól kérdezte az internetezőket.

euractiv.hu Tech

Végre kimondták: az ember okozza a globális felmelegedést

Az ENSZ nemzetközi tudósokból álló tudományos testülete szerint „nagy valószínűséggel” az emberi tevékenység az oka a globális felmelegedésnek. A következtetést abban a legkeményebb figyelmeztetésben tette közzé, amely szerint sürgős cselekvésre van szükség az üvegházhatást kiváltó gázkibocsátás csökkentése érdekében.

MTI Tech

21 megapolisz pusztulását okozhatja a globális felmelegedés

A globális felmelegedés miatt milliós nagyvárosokat fenyeget árvíz, vagy vízhiány : veszélyben van Sanghaj, London, New York, Tokió és Hong-Kong is - állítja Justin Mundy tekintélyes brit környezetvédelmi szakértő, aki egyben a londoni kormány tanácsadója is.

MTI Tech

Globális felmelegedés helyett szélsőséges időjárás várható

Nemzetközi éghajlat-értékelő kutatócsoport alakult, a Zágoni Miklós fizikus vezette szervezet tagjai azt állítják, az emberiség által a légkörbe juttatott szén-dioxid elsősorban nem globális felmelegedést, hanem szélsőséges időjárási körülményeket okoz.

MTI Shake

Kiszáradhat a Duna a globális felmelegedés miatt

A világ számos nagy folyama, köztük a Duna is, kiszáradhat a globális felmelegedés és a gátépítések következtében - figyelmeztetett a Természetvédelmi Világalap (WWF) a Víz Világnapja előtt két nappal, kedden közzétett jelentésében.