szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A japán mobildivat egyik alapvető kelléke érkezhet az elkövetkező hónapokban Kadanába és Észak-Amerikába. A Luna Development által meghonosítandó technika nem más, mint a csak mobilokkal értelmezhető vonalkód, amely a szigetországban több mint tíz éve csak QR Code néven ismert.

A QR Code alapjai
A vonalkódok új, ötletes fajtáját még 1994-ben alkotta meg a tokiói székhelyű Denso Wave Inc.

A négyzetes formába helyezett, absztrakt mintára emlékeztető QR (Quick Response) vonalkódot csak fényképes mobillal vagy PDA-val lehet olvasni. Az eszközre telepített ingyenes program "kiolvassa" a lefotózott képből az információt, amely maximum 7089 számjegyet, 4296 alfanumerikus karaktert vagy 1817 japán írásjelet tartalmazhat.

A QR Code-okban így rejthetőek el azonnal megtekinthető webcímek, telefonszámok vagy szabad szemmel nem látható szöveges információk.
"A QR Code-ok alapvető funkciója az, hogy eltörlik a gépelés szükségességét, levehetünk velük egy kódot bármilyen nyomtatott médiáról és átvihetjük elektronikus formába", nyilatkozta Greg Hayden, a torontói Luna Development technológiai vezetője. A szigetország után ugyanis Kanadában, illetve Észak-Amerikában is hamarosan várható az új divat elterjedése. A Luna az általa fejlesztett Blitzkap, illetve Blitzkap X nevű programok birtokában tárgyal jelenleg kanadai mobilszolgáltatókkal.

Az új, ingyenes QR-olvasó programok bármilyen, Windows Mobile 5 vagy 6 alapú, legalább 3 megapixeles fényképezőgéppel felszerelt eszközön futtathatók. Az Info-Tech Research Group fő kutatóelemzője, Michelle Warren szerint a technológia hiánypótló a huszas éveiben lévő, főként városi célközönség, illetve az őket megcélzó cégek számára.

Hayden szerint a szórakoztatóipari cégek, például az új albumaikat hirdető kiadók a tömegközlekedési eszközökre helyezett hirdetéseken helyezhetnek el ilyen QR-kódokat, a mobiltulajok pedig úgy szerezhetnek további információt az albumról, ha lefotózzák a hirdetést, nem kell mobiljuk böngészőjébe hosszas webcímet gépelni.

A Blitzkap át tudja alakítani a QR-képeket weboldalakra vezető linkekké, mobilképernyőkön megjeleníthető szöveggé, mobilnévjeggyé, telefonszámmá, rövid szöveges üzenetté, fotóvá, illetve video- vagy audioklippé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Nem érdeklik a japánokat a személyi számítógépek

Egyre csökken a japán háztartásokban a számítógépek jelentősége: szerepüket az okostelefonok, az internetes kapcsolattal is bíró játékkonzolok és a hasonló elektronikus készülékek veszik át. A síkképernyős tévék viszont egyre nagyobb sikernek örvendenek - derül ki a Yahoo beszámolójából.

hvg.hu Kult

Földöntúli moraj Linz utcáin

Az osztrák iparváros központjában egy templom elé telepített mesterséges plázs és egy több mint tizenkétezer látogatót vonzó turistautca között morog vészjóslóan az idei év egyik legígéretesebb médiaművészeti munkája. Pablo Valbuena munkája legalább annyira árulkodik a madridi avantgarde ötletességéről, mint a számos katonai és orvosi fejlesztés mögött álló technológiáról, az úgynevezett kibővített valóságról.

Bari Máriusz Tech

Hanglemezként zenél a japán autóút

"Zenélő utakat" fejlesztettek ki a Hokkaido Industrial Research Institute kutatói - az útburkolaton elhelyezett barázdákon a megfelelő sebességgel áthajtva az autóban ülők dallamot hallanak - hasonlóan a bakelitlemez működési elvéhez.