szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy ausztrál egyetem által kifejlesztett program segítségével bármilyen videón látható tárgyat rövid idő alatt valósághűen lehet reprodukálni. A kérdés csak az, mennyire átütő ez a fejlesztés.

Az Adelaide-i Egyetem Australian Centre for Visual Technologies részlege által kifejlesztett VideoTrace nevű szoftverrel bármely videón látható objektumot – legyen az szimmetrikus, mint egy autó, vagy bonyolultabb formájú, mint például a sidney-i operaház – néhány kattintással háromdimenziós modellé lehet változtatni.

Az autó másolása lépésről-lépésre
© acvt.com


Ezen a videón látható, ahogy egy parkolóban álló autót néhány kattintás segítségével „megdupláznak” a szoftver készítői. A járművet háromdimenziós objektumként felépítő dróthálót több képkocka segítségével, néhány kattintással lehet létrehozni. A felhasználó néhány egyszerű, kétdimenziós művelet segítségével finomíthatja a készülő modellt. A kézi, illetve az automatizált lépések kombinálásának köszönhetően az autónak azok a részei is könnyedén létrehozhatóak, amelyek a videón nem látszanak. Az elkészült modell első ránézésre kiköpött mása az eredetinek, s a kisméretű felvételen nehéz megmondani, hogy nem két ugyanolyan, valódi járművet látunk egymás mellett.

„Ez a fotogrammetriának is nevezett technológia nem új fejlesztés” – magyarázta a hvg.hu megkeresésére Zsolnai Ferenc 3D-grafikus és oktató. „Eredetileg egy 1992-ben kiadott programban, a MetaCreations nevű cég Canoma nevű szoftverében lehetett vele találkozni. Annak a lényege az volt, hogy több, különböző szögből készített fotó alapján lehetett háromdimenziós modellt létrehozni. A VideoTrace nagyon hasonlít a Canomához, még a kezelőfelülete is közel azonos.”

Egyelőre azonban nem kell megijedni, hogy a YouTube videókat elözönlik a hamisított felvételek, részben mivel a szoftver még fejlesztés alatt áll, részben pedig mivel az eredmény szakmai szemmel hagy kívánnivalókat maga után.

„Bár kis méretben és alacsonyabb felbontásban valóban látványos ez a felvétel, nem lehet szó nélkül elmenni a vágások mellett. A drótháló létrehozása után szinte egyből a kész autót látjuk, ott pedig kimarad az egyik legjelentősebb lépés, a renderelés folyamata, amely rengeteg hibalehetőséget rejt. Arról nem is beszélve, hogy a kész modellen még laikusok számára is észrevehető, hogy csupán néhány poligonból áll. Másrészt nem tartom valószínűnek, hogy ezt a szoftvert olyan elérhető áron dobják majd piacra, hogy az átlag internetezők megvásárolják.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Intelligens képmanipulációs algoritmust állítottak elő

A Carnegie Mellon Egyetem két kutatója olyan képmanipulációs megoldáson dolgozik, amellyel egy kép hiányzó vagy kivágott részleteit lehet helyettesíteni. A módszer mögött egy milliónyi képet tartalmazó adatbázis rejlik, így a képet nemcsak grafikailag, hanem szemantikailag is tökéletessé lehet varázsolni.

hvg.hu Tech

Szoftver leplezi le a manipulált fotókat

Egy amerikai professzor kutatócsoportja olyan szoftvert fejlesztett ki, amellyel kimutatható, ha egy fényképen utólagos változtatásokat hajtottak végre.

Infinit Tech

Politikai manipulációra használják a videojátékokat

Amióta tömegessé vált az internet és hódítanak a számítógépes játékok, szinte folyamatosan hallhatunk kritikákat, micsoda veszélyeket és károkat okoznak – többek között – a gyerekek életében. A játékok világában az egyik legutóbbi felháborodás hullám a Grand Theft Auto: San Andreas című játékával kapcsolatban tört ki, a játékban ugyanis kódok segítségével erotikus jeleneteket lehetett előcsalni.

hvg.hu Tech

A hackerek királya elmondja, hogy miképpen manipulálnak bennünket

Informatikai rendszerekbe betörni olyan egyszerű mint egy telefonhívást lebonyolítani. A hacker felhív egy tetszőleges céges telefonszámot, és egyszerűen elkéri az egyik felhasználó nevét és jelszavát. Meglepően és ijesztően sok ember hajlandó kiadni ezeket az információkat – állítja Kevin Mitnick a hackerek egykori királya.