szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Elektromágneses erő révén tudnak majd a jövő robotjai bármilyen formát felvenni, állítják pittsburghi kutatók. A jelenlegi prototípusok apró alkotóelemei képesek egymással kommunikálni és az áramot is megosztják egymással, ha kell.


A pittsburghi Carnegie Mellon egyetem kutatásvezetője, Seth Goldstein szerint az alakváltó robotok azonban nem a közeljövőben fognak megjelenni közöttünk. Évekbe telhet ugyanis, amíg a prototípusok mikroméretűvé csökkennek. Az úgynevezett claytronic robotok kezdeti prototípusai hengeres alakú, egymást elektromágnesekkel megragadó, mozgó alkatrész nélküli mechanizmusok voltak, amelyek a mágnesek révén tudtak biztonságosan csatlakozni és egymás körül elfordulni.

A jelenlegi prototípusok kocka alakú robotok, amik elektromos erőhatások révén csatlakoznak, a mágneses erő ugyanis kisebb méretek esetében kevésbé hatékony. A kockák oldalain csillag alakú kapcsolódási pontok vannak, amelyeken statikus elektromossággal kapcsolódó alumínium-elektródák vannak. A csillagok elektródáin ellentétes töltések vannak, az egyes alkotóelemek így tudnak egymáshoz csatlakozni.

A tesztek szerint a robotok e kapcsolódási pontokon keresztül tudnak egymással kommunikálni, illetve áramfelhasználásukat is meg tudják osztani. Goldstein azt nyilatkozta a New Scientist magazinnak, hogy körülbelül 100 kockát kell egyelőre előállítaniuk ahhoz, hogy elkezdhessenek kísérletezni ötleteikkel. A robotok előállítása során két nagy kihívással kell a fejlesztőknek szembenézniük: az elemek összekapcsolódásáért felelős fizikai mechanizmussal, illetve a szoftverrel - Goldstein szerint ugyanis a fejlesztők még nem tudják, hogyan lehet egyszerű alkotóelemek csoportjából átfogó jellegű mesterséges intelligenciát készíteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Az amputáltak is járhatnak a robotlábbal

Csak két láb és a járás matematikailag pontosan megfogalmazott szabályai kellenek ahhoz, hogy a göttingeni egyetem egy csoportja bemutathassa: a robotok tudnak ugyanolyan természetesen is sétálni, mint az emberek.

Bari Máriusz Tech

Olcsóbb élő agyat szerelni a robotokba

Olyan robotot épített Charles Higgins professzor, amelyet egy molylepke agya és szeme irányít. Az arizonai egyetem kutatója szerint a robot arra reagál, amit a lepke lát: ha a rovar úgy érzékeli, hogy valami útjában áll, a robot egyszerűen félrehúzódik.

Bari Máriusz Tech

2008 első kacsája: nem élesztik fel a robotkutyákat

Kacsának bizonyult a tavaly év végén felröppent hír, miszerint a Sony újraélesztené az Aibo robotkutya-szériát. A megacég szerint szó sincs ilyesmiről, a kétségbeesett fiatalok lemondhatnak arról az álomról, hogy összekössék PS3 játékkonzoljukat a kutyák új generációjával.