szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Kezdjük egy kis fogalommagyarázattal: a VoIP (Voice over IP) az interneten keresztüli...

Kezdjük egy kis fogalommagyarázattal: a VoIP (Voice over IP) az interneten keresztüli hangtovábbítást – némi leegyszerűsítéssel telefonálást – jelenti. Az IP az Internet Protocol rövidítése, ez nem más, mint az internetes adatforgalom szabványa. A VoIP tehát ugyanolyan adatforgalom, mint az e-mail vagy a chat, nem kell hozzá más, mint egy szélessávú internet kapcsolat (és persze egy mikrofonos fejhallgató vagy egy úgynevezett VoIP telefon).
Ezt a kapcsolatot több számítógépes program (például a közkedvelt Skype) is kezelni tudja, amelyek segítségével elvileg ingyen beszélhetünk olyan ismerősökkel, barátokkal, ügyfelekkel, akik ugyanazt a programot használják. Az ingyenesség természetesen nem teljesen igaz, hiszen az internet előfizetés pénzbe kerül, néha nem is kevésbe – attól függően, hogy milyen díjcsomagot választunk.

Van még egy buktatója a dolognak. Az interneten keresztül csak internetes partnereket tudunk elérni külön díjfizetés nélkül, a hagyományos telefonokat már csak a VoIP szolgáltatók közreműködésével hívhatjuk, mégpedig pénzért. Mégis megéri a telefonálásnak ezt a módját választani, mivel a tarifák általában jóval olcsóbbak, mint a hagyományos telefontarifák. A különbségek leginkább a távolsági – például tengerentúli – hívásoknál szembeötlők, a helyi hívások esetén nem számottevők.

A magyarországi VoIP piac immár sokszereplős: számos kisebb-nagyobb cég kínál VoIP szolgáltatásokat, sőt az interneten százszámra találunk hasonló külföldi vállalkozásokat is. Választáskor érdemes végig gondolni telefonálási szokásainkat, például azt, hogy többnyire a helyi vagy a távolsági hívásokat szeretnénk-e kiváltani a VoIP-pal. Olykor annak is érdemes utánajárni, hogy nincs-e valahol olyan szolgáltató, amely a bennünket érdeklő viszonylatban egy-két hónapos ingyenes telefonálást kínál.

Az itthoni szolgáltatások közül egyet-kettőt külön is érdemes bemutatni. Itt van például a WNET INTERNET Kft. által kínált VoIPShop szolgáltatás. Regisztrálni az interneten lehet, ennek során egy egyedi virtuális számot kapunk. A számlát bankkártyával lehet kiegyenlíteni, ugyancsak az interneten keresztül. A szolgáltatás vonzerejét emelheti, hogy nincs kapcsolási díj, másodperc alapon történik a számlázás, a hálózaton belüli hívások pedig ingyenesek. A többi hívás díja sem vágja földhöz az embert: a vezetékes telefonok hívása belföldre percenként 8,40 forintba kerül csúcsidőben, azon kívül pedig 6 forintba. A T-Mobile, a Pannon és a Vodafone előfizetőit már drágábban lehet elérni, egészen pontosan 50 forintért percenként csúcsidőben és azon kívül egyaránt. A külföldi hívások díja országfüggő, illetve attól is függ, hogy vezetékes avagy mobil számot tárcsázunk-e. Ausztráliában például percenként 4-6 forintért hívhatunk vezetékes számot és 40-50 forintért mobil számot. Az Egyesült Államok számait 5-20 forintért lehet elérni, Nagy-Britanniába pedig 3-70 forint a tarifa.

A VoIP Telekom elsősorban a külföldre sokat telefonáló vállalkozásokat veszi célba VoipRon nevű szolgáltatásával. A percdíjak itt is tág határok között változnak: belföldi vezetékes számot kb. 5 forintért hívhatunk, mobil számot 39 forintért (áfa nélkül). Valamivel több mint 4 forintért hívható egy londoni vezetékes szám, a mobil számok pedig átlagban valamivel több mint 100 forintért percenként. Az USA kb. ugyanennyibe kerül, ráadásul jóval kevesebbe, mint mondjuk Románia. A szolgáltatás különlegessége, hogy nem tesz különbséget a csúcsidő és a csúcsidőn kívüli idő között.
A ZeroFone szolgáltatás üzemeltetője a Corporate United Szolgáltató Kft. A szolgáltatás fix havidíjas (1000 Ft + áfa), és külön kell fizetni – igaz, nem sokat – a híváskorlátozásért, hívásátirányításért stb. A percdíjak egészen elfogadhatók, feltéve, hogy nem Afganisztánba vagy más „egzotikus” országba akarunk telefonálni. Belföldre 8, illetve 42 forintért (+ áfa) telefonálhatunk vezetékes, illetve mobil számra, külföldre országa válogatja: az angolszász országok talán a legolcsóbbak, de az európai országok zöme is a magyarországi helyi hívások áráért érhető el. Ennél a szolgáltatónál is megfigyelhető, hogy a vezetékes telefon hívása nagyjából egytizedébe kerül a mobilénak (pl. Ausztria vezetékes 5-6 forint/perc, mobil 50-60 forint/perc), ám a VoIP még így is megéri.

A veszprémi székhelyű Belcom az internetes szolgáltatások közül havidíj és kapcsolási díj nélkül kínálja az internetes telefonálás lehetőségét. Az üzleti felhasználókat megcélzó Soft PBX telefonközpont temérdek szolgáltatása közül megemlíthető a hangposta, a konferencia-beszélgetések, a hívások átirányítása, várakoztatása, naplózása stb., a VoIP átjáró funkció a hagyományos telefonhálózat számára, valamint a tűzfal funkció. A bruttó percdíj 6,30, illetve 7,20 forint helyi, illetve távolsági hívás esetén, a mobil hálózatokba 52,80 (T-Mobile), illetve 58,80 forint (Pannon, Vodafone). A külföldi hívások közül a legolcsóbb Ausztria (6,90 Ft/perc), Ausztrália (6,90), Kanada (6,90), USA (7,20) és még néhány európai, illetve tengerentúli ország. Ám ha például a Salamon-szigeteki ismerőseinket szeretnénk felhívni, akkor bizony 264 forintot kell leszurkolnunk a beszélgetésért percenként.
Ugyancsak az üzleti ügyfelek számára dolgozott ki kedvező konstrukciókat a kecskeméti székhelyű Business Telecom Távközlési Kft. Az Economic díjcsomag előfizetői díja 1800 forint havonta, ezért hálózaton belül ingyenes beszélgetés jár, és a helyi beszélgetés sem drágább nettó 5 forintnál percenként attól függetlenül, hogy csúcsidőben vagy azon kívül használjuk-e a szolgáltatást. A távolsági beszélgetés ára 7 forint percenként, a mobilhálózati hívásoké pedig egységesen 45 forint. A nemzetközi hívások árát zónák szerint alakították ki. Az Eu vezetékes hívás ára 15 forint percenként, az Eu mobil hívásé 75 forint, az 1-es zónában 35 forint, a 2-esben 55 stb. A legdrágább zóna az 5-ös, itt 1 pernyi beszélgetés nettó 235 forintot kóstál. Van egy 6-os zóna is, ebbe a műholdas beszélgetések tartoznak, ezek ára természetesen a legmagasabb.
A VoIP szolgáltatások teljes skáláját kínálja az Ephone, mégpedig előfizetési díj és csúcsidő nélkül. A belföldi beszélgetési díj bruttó 4,90 forint/perc, a mobil hálózatba 44,10 forint/perc. Ugyancsak 4,90-ért hívható 30 másik ország, bruttó 10 forint alatt pedig további 39 (természetesen vezetékes hálózatba). A mobil hívások itt is jóval többe kerülnek, akárcsak a többi szolgáltatónál.
Ennyiből is látható, hogy a magyar távközlési piacon több szolgáltató is megél a VoIP szolgáltatásokból, ami azt jelzi, hogy az említett technológia életképes alternatívát jelent a megszokott vezetékes, illetve mobil telefonálási lehetőségekkel szemben. A jövője természetesen nagy mértékben azon múlik, felveszik-e a kesztyűt a hagyományos szolgáltatók, és engednek-e az áraikból, vagy makacsul ragaszodnak a magas előfizetési díjakhoz, kapcsolási díjakhoz, valamint egyéb, semmivel nem ellentételezett díjaikhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!