szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Van aki lepkéket gyűjt, mások Trabant kaszniba építenek Porsche motort...

Van aki lepkéket gyűjt, mások Trabant kaszniba építenek Porsche motort... van aki táncórákat vesz, vagy negyven darab macskát tart otthon... Ahány ember, annyiféle „mánia” és hobbi. 

A hobbik között az egyik legérdekesebb világ kétségtelenül a megszállott repülőgészimulátor rajongók világa, ezen belül is, az ún. polgári szimulátorokat használóké. Persze az átlagember azt gondolja, ezek a srácok fognak egy szoftvert (pl. MS Flight Simulator), beruháznak egy drágább botkormányba, majd elégedetten „repdesnek” a virtuális légtérben. Némelyikük persze igen, de akik igazán komolyan veszik a „játékot”... nos ők elképesztő dolgokra képesek. 

A weben kutakodva kiderül, hogy virtuális légitársaságok százai (!) léteznek, ahová csak alapos vizsgáztatás után léphetünk be. Ha esetleg felvesznek, akkor pedig kőkeményen, papírokkal és repülési naplókkal adminisztrálva kell lerepülnünk a megadott útvonalakat utaszállító gépeinkkel – mindezt persze otthon, a PC képernyője előtt. Persze nem csak úgy magányosan, hanem a neten keresztül tartva a kapcsolatot a légiirányítókkal – akik persze nem igazi légiirányítók, azonban ugyanolyan komolyan veszik a dolgot, ugyanúgy rádióznak (szigorúan a nemzetközi szakmai angolt használva), és persze a felszerelés illetve a technika is erősen közelít a valósághoz. A Malévnak is van virtuális változata, ahol bárki kedvére repkedhet. A nemzetközi virtuális légtérben pilóták százai közlekednek realtime-ban, azaz „valós időben”, ami tekintve, hogy néhány hoszabb út több órát igénybe vesz, nem semmi „fanatizmusról” tesz tanúbizonyságot.  És ez még nem minden ! Az igazi „repszimes”, nem egy darab monitort bámul a karosszékből... A világ minden táján (magyarországon is!), rengeteg házilag megépített, ún. virtual-cockpit  foglal helyet a rajongók szobájában, garázsában vagy éppen a ház mögötti pajtában.

Amikor a hobbi eluralkodik rajtunk...

Óriási műszerfal, természetesen az eredeti géptípussal (a Boeing és az Airbus a legnépszerűbb) megegyező műszerek... Mindehhez hatalmas kijelzők, projector, végső esetben két-három nagyméretű monitor. Tekintve, hogy ezen dolgok megépítése, beszerzése nem olcsó dolog, ráaádásul egy-egy ilyen „játék” néha bizony fél napig is eltart - talán leszögezhetjük, hogy a világ „mániákusai” között a repülőszimulátor-rajongók az egyik legérdekesebb társaság. Megéri utánuk néznünk a neten – nagyokat fogunk csodálkozni...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!