szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pekingi olimpia szervezőbizottsága (BOCOG) beismerte, hogy a korábbi ígéretek ellenére mégsem biztosít teljesen szabad internethasználatot az újságírók számára. Ezen túl a külföldi szállodákban megszálló vendégek internethasználatát is figyelemmel kíséri a kínai kormány.

Az ötkarikás médiaközpontba telepített számítógépekről nem lehet elérni többek között a nemzetközi emberjogi szervezetek, a száműzetésben élő tibetiek vagy a Falunkung (Falon Gong) meditációs mozgalom honlapjait és egyéb Kínát bíráló portálokat.

"A Falunkung egy gonosz szekta, amelyet betiltottak hazánkban. Az egyes portálok elérhetőségéről nincs információm. A média képviselőinek híradása akadálytalanul működik, a netes hozzáférés pedig kielégítő lesz a játékok alatt" – jelentette ki Szun Vej-Csia (Sun Weijia), a BOCOG sajtófőnöke.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyancsak módosította álláspontját az újságírók számára korábban garantált szabad kínai nethasználattal kapcsolatban. "Az az ígéret csak a sporteseményekre vonatkozott, nem Kínára általában" – közölte Kevan Gosper, a NOB sajtóbizottságának vezetője.

A NOB eddig kitartott amellett, hogy a cenzúra nem érinti a Pekingbe érkező mintegy 25 ezer médiamunkást, akik közül több mint ötezren fognak dolgozni a fősajtóközpontban.

Egy amerikai szenátor közben arra hívta fel a figyelmet, hogy súlyos büntetésre számíthatnak azok a Kínában működő külföldi szállodák, amelyek elutasítják egy olyan kormányzati szoftver telepítését, amelynek segítségével figyelemmel lehet követni az olimpiai játékokra a kínai fővárosba érkező szállóvendégek internethasználatát.

A republikánus párti Sam Brownback bemutatta az illetékes kínai kormányhivataltól származó, a szóban forgó intézkedést tartalmazó dokumentum fordítását. Szavai szerint több nemzetközi szállodalánc is megerősítette, hogy kapott ilyen utasítást.

A politikus kifejtette, a hotelek kényelmetlen helyzetbe kerültek, mert egyfelől felháborítónak tartják a rendeletet, és nem szeretnének eleget tenni annak, másfelől viszont nem szeretnék azt sem, hogy kockára tegyék azt az adott esetben több millió dollárt, amelyet befektettek Kínában.

A rendelkezés szerint pénzbüntetésre, a világhálóhoz való hozzáférés letiltására, sőt akár működési engedélyük visszavonására is számíthatnak azok a szállodák, amelyek nem tesznek eleget az utasításnak.

Brownback szenátor több más politikustársával együtt már többször bírálta Kínát az emberi jogok megsértése miatt, kérve George W. Bush amerikai elnököt, ne vegyen részt a pekingi olimpiai játékok jövő heti ünnepélyes megnyitóján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kínában interneteznek a legtöbben

A legutóbbi hivatalos felmérések szerint Kínában található a világ legnagyobb internetező populációja. Az országban több mint 253 millióan csatlakoznak a világhálóra, írja a CNNIC, a kínai internetért felelős információs centrum.