szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Minthogy a Youtube-ra bárki felteheti rövidebb-hosszabb videóját, szinte természetes...

Minthogy a Youtube-ra bárki felteheti rövidebb-hosszabb videóját, szinte természetes, hogy nagy számban kerülnek fel olyan alkotások is, amelyeket nem mindenki fogad egyértelmű lelkesedéssel. Például azért nem, mert a mű (amely mondjuk egy tévéműsor részlete) sérti a szerzői jogokat, ezt pedig az Egyesült Államokban (is) fölöttébb komolyan veszik. Ilyenkor a jogtulajdonos a Youtube üzemeltetőihez fordul, s a szóban forgó alkotás már el is tűnik a videomegosztóról.
A még előrelátóbb jogadók teljes adatbázisokat is a videomegosztó rendelkezésére bocsátanak, hogy annak alapján szűrje ki a jogsértő műveket. Mindennek birtokában a Youtube, egy maga kreálta technológiával átfésüli a felhasználók megosztásra felajánlott videóit és audióit, s ha jogsértésre utaló jeleket talál, akkor felveszi a kapcsolatot a jogtulajdonossal, majd a süllyesztőbe küldi a művet. Persze mint minden automatizmusba, ebbe is csúszhat hiba, s könnyen előfordulhat, hogy olykor ártatlan művek is e tisztogatás áldozatául esnek.
A Youtube említett tartalomszűrési eljárása keltette fel a MIT (Massachusetts Institute of Technology) diákjainak a figyelmét is, s egyik szervezetük (a Free Culture)  kutatási projektet indított, YouTomb néven. A projekt keretében összegyűjtik azokat a videókat, amelyeket a szerzői jogok vélt vagy valós megsértése miatt töröltek a Youtube-ról. Úgy is mondhatnánk, egyfajta síremléket állítanak nekik (innen egyébként a YouTube-ra annyira hasonlító elnevezés is: a tomb szócska ugyanis – többek között – síremléket, sírhantot is jelent).

Élt 2 napot, nyugodjék békében

Az ok, amellyel a projekt indítását magyarázták, meggyőző: minthogy a Youtube üzemeltetői nem tették igazán átláthatóvá szkennelési módszereiket, talán a YouTomb tisztázza majd a Youtube gyakorlatát, ráadásul igyekszik megérttetni a felhasználókkal: igenis léteznek szerzői jogok, amelyek megsértése következményekkel jár. Emellett még segíteni is próbálnak azoknak a felhasználóknak, akiknek feltehetően igazságtalanul távolították el a videóját a netről.
Arra persze a YouTomb projekt sem vállalkozik, hogy megmutassa ezeket az anyagokat (amúgy ez – tekintve a projekt célját és a jogi következményeket – vicces is volna). Ehelyett számos, érdekes adatot közöl a letiltott műsorról, például, hogy ki vette (vetette) le a videomegosztóról, és hogy előtte meddig volt fenn a film.

Statisztikát is láthatunk arról, hogy hány videót vettek le, és milyen indokkal

Ahhoz természetesen a YouTomb projektnek sincs elegendő erőforrása, hogy valamennyi YouTube-videót számba vegye, ezért csak azokra az úgynevezett „top” videókra koncentrál, amelyek megkülönböztetett figyelmet vívtak ki maguknak a weben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!