szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Olyan technológián dolgozik az NTT DoCoMo, Japán legnagyobb mobilszolgáltatója, amely képes megjósolni összes következő lépésünket. A következő generációs telefonokban lévő szenzorok ugyanis képesek lesznek azonosítani azt, hogy mit is csinálunk éppen, ebből pedig messziremenő következtetéseket vonnak majd le.


© AP
A készülék szenzoraival rögzíti majd összes mozdulatunkat, amelyek alapján egy meglehetősen bonyolult szoftver megjósolja, miket is fogunk csinálni az elkövetkező percekben és javaslatokat tesz majd arra, hogy mit kellene tennünk.

A DoCoMo jelenlegi, övön hordható prototípus-telefonjai már képesek érzékelni, hogy mikor ülünk, állunk, illetve sétálunk, bár még egyelőre nem tisztázott, hogy pontosan ezen információkkal mit fog kezdeni a rendszer. Más cégek, mint például a Kyuden Infocom meg tudja mondani, hogy vonaton vagyunk vagy eszünk-e éppen, ezt pedig arra használná fel, hogy "megelőzhesse az (egészségtelen) életmódból adódó betegségeket".

A fejlesztés része a japán "Information Grand Voyage" kutatási projektnek. Az ország határain kívül kevéssé ismert és publikált projekt célja gyakorlatilag az, hogy Japán rátehesse kezét az összes szenzoron keresztül beolvasható adatra. A Google ugyanis birtokolja a weben lévő információkat, a szigetország pedig nem képes versenyre kelni a keresőóriással. A szenzorokból érkező adatok, mint például a mobiltelefonokban található gyorsulásmérők, mozgásérzékelők, GPS-k vagy iránytűk még érintetlenek, a japánok pedig megpróbálják ezt még a keresőóriás lépése előtt kihasználni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Fotó alapján keres az új japán mobilkereső

Júniustól már iPhone-okon is elérhető Japánban az a keresőprogram, amely a felhasználók fotói alapján keres találatokat a YouTube-on, webboltokon vagy egyéb oldalak között. A ViPR keresőrendszere sok különbséget mutat a Németországban bemutatott új rendszerhez képest.

Bari Máriusz Tech

Nem érdeklik a japánokat a személyi számítógépek

Egyre csökken a japán háztartásokban a számítógépek jelentősége: szerepüket az okostelefonok, az internetes kapcsolattal is bíró játékkonzolok és a hasonló elektronikus készülékek veszik át. A síkképernyős tévék viszont egyre nagyobb sikernek örvendenek - derül ki a Yahoo beszámolójából.

Bari Máriusz Tech

Japán nemzeti szégyene az iPod

A számítástechnika előretöréséig Japán volt a vezető digitális nagyhatalom. 2008-ban visszanézve azonban elmondhatjuk, csődbementek a mobilinternet szabványosítására tett törekvései, kisodródott a PC-piacról, a Google pedig kvázi élő tesztlaborként használja az ország százmilliónyi mobilosát.