szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Walesi mérnökök olyan mikrotechnológiát dolgoztak ki, amelynek segítségével közelebb léptünk az erősebb, gyorsabb, az élsportolóknál is jóval többre képes bionikus ember megépítéséhez, írja a BBC.


Az új technológia mögött a Cardiffi Egyetemhez közel álló egyik cég, a MicroBridge Services áll. Az új megoldás lényege egy olyan gyufafej nagyságú érzékelő, amely mikrotűk csoportjából áll, ezzel pedig az amputáltak képesek válnak arra, hogy mesterséges végtagjaikat idegi impulzusokkal módosítsák: egy szenzoron jelenleg száz tű foglal helyet.

A walesi céget a Utah Egyetem kutatói kérték fel egy prototípus elkészítésére: a tűket wolfram-karbidból, egy nagy keménységű,elektromosság vezetésére kifejezetten alkalmas vezetőből alakították ki: ezen több milliméter hosszú tűket olyan mélységig szúrják bele az agyba, hogy megfelelően lehessen észlelni az elektromos agyi aktivitást. Az amerikai csoport egy hasonló, bár régebbi technológiával sikeresen hozott létre olyan implantot, amellyel számítógépeket, illetve mesterséges végtagokat lehet pusztán agyi aktivitással mozgatni.

Az érzékelt elektromos jeleket a tűk felerősítik, majd továbbítják annak a készüléknek, amelynek vissza kell fordítania ezen jeleket utasításokra. Az ilyen mikrotűs rendszereket használó rászorulóknak időt kell fordítaniuk arra, hogy megtanulják: hogyan képesek előidézni a megfelelő mentális aktivitást, hogy válaszreakciókat, azaz működést váltsanak ki a hozzájuk kötött eszközökből. Az eddigi kezdetleges kísérletek azonban látványos eredményekkel jártak: az utahi kutatóknak voltak már olyan páciensei, akik már tudtak műkezükkel tárgyakat megfogni, illetve egeret használni.

A következő lépés a rendszer fejlesztésében az, hogy egy szenzorra minél több tűt lehessen felhelyezni. A tűk száma egyszerű hasonlattal élve hasonlít a fényképezőgépek felbontásához: minél több tű helyezkedik el egy szenzoron, annál pontosabb a kép, annál nagyobb kontrollt szerez a páciens végtagja felett. A hosszútávú cél az, hogy egy olyan szenzort fejleszthessenek ki a kutatók, amit egy törött hátú vagy nyakú páciens gerincoszlopára helyezhetnek rá - ennek folyományaként az illető újra meg is tanulhatna mozogni. A kutatók azonban elmondták: ehhez a végcélhoz még rengeteg kutatásra és tesztre van szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!