A Nemzetközi Büntetőbíróság üdvözölte Ukrajnát a tagországok között

Ukrajna részéről Andrij Kosztyin vett részt a csatlakozási ceremónián Hágában.

A Nemzetközi Büntetőbíróság üdvözölte Ukrajnát a tagországok között

Ukrajna csatlakozott a Nemzetközi Büntetőbírósághoz (ICC), az ország zászlaját felvonták a bíróság működését biztosító Római statútum részes államainak lobogói közé a bíróság hágai székhelyén – közölte a Nemzetközi Büntetőbíróság.

Welcoming ceremony for Ukraine as new State Party

On 17 July 2025, the International Criminal Court held a ceremony at the seat of the Court in The Hague, The Netherlands to welcome Ukraine as the 125th State Party to the Rome Statute, the ICC’s founding treaty.

Ukrajna 2024. október 25-én helyezte letétbe hivatalosan a Nemzetközi Büntetőbíróság Római statútumának ratifikációs okiratát, a statútum 2025. január 1-jén lépett hatályba. Ukrajna a 125. részes állam, amely csatlakozik a Római statútumhoz.

A Nemzetközi Büntetőbíróság alapszabályáról szóló tervezetet 1994-ben fogadták el, amiből kiindulva 1998-ban, az ENSZ égisze alatt Rómában összehívott diplomáciai konferencián 160 állam részvétele mellett elfogadták a statútumot. Miután a 60. állam is letétbe helyezte a ratifikációs okmányt, a statútum 2002-ben hatályba lépett, a bíróság megkezdhette működését.

A bíróság joghatósága a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekményekre terjed ki, amelyek a statútum megfogalmazása szerint „megrázzák az emberiesség lelkiismeretét”. Ezek a háborús és emberiség elleni bűncselekmények, valamint a népirtás és az agresszió.

Az ICC a világ első állandó törvényszéke, amely a háborús és emberiesség elleni bűnöket akkor is vizsgálja, ha az érintett ország erre nem képes vagy nem hajlandó. A törvényszék csak a 2002. július 1. után elkövetett bűncselekmények ügyében ítélkezhet, joghatósága az alapokmányát ratifikáló országokra terjed ki.

Gulyás Gergely egy áprilisi kormányinfón jelentette be, hogy Magyarország kilép a ICC-ből, majd az erről szóló javaslatot májusban szavazta meg a parlament.