szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A modern űrkutatás egyik szimbóluma, a Hubble űrteleszkóp 2010-ben fejezi be működését. A többször felújított és kockázatos űrszerelési munkálatokkal életben tartott berendezés számtalan csodálatos fotóval örvendeztette meg a csillagászat és az űr iránt érdeklődőket. Az alábbiakban bemutatjuk a Hubble tíz legszebb, legismertebb felvételét.

10. Az úgynevezett Kúp-ködről (Cone Nebula) 2002. május 11-én készítette az alábbi felvételt az űrteleszkóp. A kúp maga mintegy hét fényév hosszú, s az világűr egy igen heves régiójában található, ahol új csillagok jönnek létre.

© NASA

9. Az úgynevezett Macskaszem-köd (Cat’s Eye Nebula) egy rendkívül forró gázfelhő, amelyből röntgensugarak lövellnek ki. A gázokat alkotó vegyi anyagokról a kutatók azt feltételezik, hogy a köd közepén található csillagból származnak.

© NASA

8.
Az Örvény-galaxis (Whirlpool Galaxy) fotóját a Hubble 15. évfordulója alkalmából hozták nyilvánosságra. A régió érdekessége, hogy a csillagrendszer egyik karjánál egy kisebb galaxis található.

© NASA

7.
Az Eszkimó-köd (Eskimo Nebula) készült felvétel az egyik első volt, miután a Hubble-n komolyabb javításokat végeztek 1999-ben. A köd egyébként egy haldokló csillag miatt jött létre.

© NASA

6.
Az Omega, vagy Hattyú-köd néven ismert területen erős ultraibolya sugárzás figyelhető meg, amely több nagyméretű, fiatal csillag közelségének köszönhető.

© NASA

Talán az egyik legismertebb fotó az alábbi, amelyet a Hubble 1995. április 1-én készített a Sas-ködről (Eagle Nebula). A cseppkőoszlopra emlékeztető felhőket hideg hidrogéngáz és por alakította ki, amelyek új csillagok születési helyén jöttek létre.

A Nap más szemszögből, a Sombrero-galaxis oldalról és további űrbéli szépségek (Oldaltörés)

5.

© NASA

4.
Bár a Hangya-köd (Ant Nebula) úgy néz ki, mintha két gigantikus űrbéli objektum ütközne össze, valójában éppen az ellenkezője játszódik le. A köd közepén egy haldokló csillag rejtőzik, amelynek nagy erejű sugárzása hozta létre ezt a formációt.

© NASA


3.
Saját Napunkról már számtalan felvétel készült, azonban a Hubble-nek köszönhetően több olyan képet is láthattunk a bolygónkat átmelegítő csillagról, amelyektől elállt a lélegzetünk. Ezen a felvételen egy hatalmas gázkitörés figyelhető meg a Nap felszínén.

© NASA


2.
A Sombrero-galaxisról készült 2003-as fotón jól látható, hogy a csillagrendszer a Föld irányából nézve szinte teljesen oldalról látható. A sötét színű külső gyűrű régebbi csillagok anyagából tevődik össze.

© NASA

1. A Hubble eddigi talán legszebb felvételét 2004 február 8-án készítette a V838 Monocerotis nevű csillagról. Bár úgy néz ki, mintha festmény lenne, a fotón látható színek és fények mind a természet alkotásai.

© NASA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Lehetséges oxigénforrást talált a Hubble a Holdon

A Hubble űrteleszkóp, amellyel általában fényévekre lévő galaxisok csillagait vizsgálják, most a Hold felszíne felé fordította lencséit, s olyan ásványi anyagokra bukkant, amelyekből ember felhasználásra alkalmas oxigént lehetne előállítani.

Bari Máriusz Tech

Hubble: kilencvenszer több galaxist láthatunk

Szerelési körútra indulnak az amerikai asztronauták a Hubble teleszkóphoz 2008 augusztusában. A műveletek a nyílt űrben zajlanak, ezek eredményeképpen a teleszkóp körülbelül kilencvenszer lesz hatékonyabb. A küldetés nélkül 2011-ben a távcső valószínűleg végleg felmondaná a szolgálatot.

hvg.hu Tech

A Hubble űrtávcső rekordfelbontású képei az Orion ködről

A Hubble űrtávcső újabb mérföldkőhöz érkezett azzal, hogy elkészítette az első 324 millió pixeles felvételeket. Az Orion köd sohasem látott élességgel tárult elénk. A felvétel olyan plasztikus, hogy az embernek szinte kedve volna egy kézmozdulattal szétlegyezni a tekergőző színes gázokat.