szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Brit régészek a szigetország legrégibb emberi agyát fedezték fel - a lelet korát több mint 2000 évesre becsülik.

Az archeológusok a Yorki Egyetem területén egy építkezést megelőző feltárás során fedezték fel egy sáros gödörben a koponyát, amelynek belsejében sárgás anyag található. A CT-vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a koponyában egy összezsugorodott, ám minden kétséget kizárólag emberi agy van. A tudósok feltételezése szerint a vaskorban élt ember koponyája rituális áldozatként mutatták fel az isteneknek - olvasható a BBC hírei között. A koponyát egy olyan területen találták, ahol Kr.e. 300 körül intenzív földművelés folyt.

Philip Duffey neurológus, aki a vizsgálatokat végezte, "csodálatosnak" nevezte a leletet, ugyanis a CT egyértelműen agyi struktúrát mutatott ki.

"Fontos lenne kideríteni, miként maradtak fenn ezek a struktúrák, akár megőrződtek a biológiai szövetek, akár nem. Ez a maga nemében fosszília, kövület. Az agy maga általában nem marad meg, zsíros szövetei ugyanis kiváló táplálékul szolgálnak a talajban található mikroorganizmusok számára" - mondta a neurológus, aki szerint az agyat szokatlan módon kezelhették, vagy a koponyát valamilyen olyan behatásnak tették ki, amelynek köszönhetően megőrződött az agy alakja.

Sonia O,Connor, a Bradfordi Egyetem kutatója szerint igen ritka, hogy megőrződik az agy, miközben minden más lágyszövet elpusztul.

"Ez az agy különösen izgalmas, mivel igen jó állapotban maradt fenn, annak ellenére, hogy ez a legrégibb ilyen jellegű lelet Nagy-Britanniában, s az egyik legkorábbi a világon" - emelte ki Sonia O,Connor.

A mostani a második nagy jelentőségű lelet a yorki helyszínen. Néhány hónappal korábban egy olyan férficsontvázat fedeztek fel, amelynek egykori "tulajdonosát" a tuberkulózis egyik legkorábbi brit áldozatának tartják. A szénizotópos kormeghatározás tanúsága szerint a férfi a késő római korban, a Kr.u. IV. században hunyt el.

Brian Cantor professzor, a Yorki Egyetem rektorhelyettese szerint a koponyalelet újabb értékes adalékokkal szolgál a vaskori emberek életéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Régészeti világszenzáció: 3000 éves intelem héberül

Az utóbbi napok régészeti világszenzációja egy izraeli ásatáson talált cserépdarab, amelyen 3000 évvel ezelött héber nyelven öt sort vetett kerámiára egy akkor élt izraeli. Legalábbis ezt állítja a jeruzsálemi Héber Egyetem régésze, az ásatásokat vezető Joszef Garfinkel professzor. Ha sikerül bebizonyítania, hogy ebben az időben már fejlett írásbeliség volt a júdai hegyekben, akkor Saul Dávid és Salamon korának bibliai történetei kikerülhetnek a legendák birodalmából, jelentősen megnő az Ószövetség értéke, mint történeti forrás. A régészprofesszort Jeruzsálemben kérdeztük.

MTI Tech

Tudományos szenzációra bukkantak magyar régészek Szíriában

Az utolsó ítéletet ábrázoló, tudományos szenzációnak számító freskóra bukkantak magyar régészek a szíriai Margat johannita várának feltárása során. Az ásatás több más szempontból is átrajzolja a keresztes lovagokról alkotott általános képet - derült ki a régészeti expedíció eredményeiről a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PPKE) hétfőn tartott sajtótájékoztatón.

MTI Tech

Fallosztrónust találtak a régészek

Négy lábon álló fallosztrónust találtak a régészek a dél-bulgáriai Kardzsali közelében található Perperikon trák szentély romjainál - írta a Novinite.com szófiai hírügynökség.