szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egy számítógép attól, hogy ki van kapcsolva, még nincs...

Egy számítógép attól, hogy ki van kapcsolva, még nincs áramtalanítva, így képes figyelni a hálózati kártyán beérkező jeleket. Ha egy úgynevezett „Magic Packet” csomag érkezik a vezetéken keresztül, akkor tudja a gép, hogy vége a szunyókálásnak, és el kell indulni, mindegy, hogy előtte alvó vagy teljesen leállított módban volt. A hálózaton keresztüli felébresztést Wake-On-LAN (WOL)-nak hívják. A pár éves gépek alaplapja, tápegysége (ATX 2.01 minimum), illetve az integrált hálózati kártya biztosan támogatni fogja a WOL-t. Két dolgot kell tennünk: lépjünk be BIOS-ba, és engedélyezzük a Wake-on-LAN opciót. 

A Power Management részen belül kutakodunk

Ezután indítsuk el a gépet, és a Start menü Futtatás opciójával indítsuk el a devmgmt.msc –t, ami valójában az Eszközkezelő. Nyissuk le a hálózati kártyák csoportot és kattintsunk a jobb egérgombbal a kártyánkra, majd válasszuk a Tulajdonságokat. A Speciális fül alatt keressük meg az „Ébredés leállításból” sort, és a kijelölése után válasszuk a Bekapcsolva opciót.

Itt találjuk a Bekapcsolva opciót

Kapcsoljuk ki szabályosan a gépet. Ha minden rendben ment, akkor mostantól a gép fel tud ébredni, ha valaki a megfelelő csomagot küldi felé a hálózaton keresztül. Ilyen csomagot szoftverrel, vagy akár egy honlapon keresztül is küldhetünk. Először érdemes egy hálózaton lévő géppel próbálkozni, mi a „Fusion WOL” nevű ingyenes szoftvert ajánljuk.

Fusion WOL – Ingyenes és egyszerű

Csupán az alvó gép IP címét kell beírnunk, és lekérdezni a hálózati kártya MAC címét, ami után a „Turn on PC” gombbal életet lehelhetünk a szunnyadó PC-be. Ha sikerrel jártunk, megpróbálkozhatunk az interneten keresztüli ébresztéssel. Ahhoz, hogy az ébredő jel eljusson az alvó gépbe, kell annak az IP címe (nem a belső!) és a MAC Address. Indítsuk el az adott gépet, hogy megtudjuk a két adatot. A Start menü Futtatás menüpontjával adjuk ki a cmd utasítást, majd a parancssorból az „ipconfig /all” parancsot.

A fizikai cím a MAC Address, jegyezzük fel!

Jegyezzük fel a külső IP címünket is. Állítsuk le a gépet, és nyissuk meg egy másik gépről vagy mobilról a wakeonlan.me honlapot, amelynél az IP- és MAC cím megadása után fel tudjuk ébreszteni a gépünket. Ne essünk kétségbe, ha nem működik és routert használunk. Lépjünk be a router adminisztrációs oldalára, és keressük meg a „Port Forwarding” opciót.

Az adattovábbítás beállítása a routerben

Itt állítsuk be, hogy pl. a 45232-es UDP portot továbbítsa a router az alvó gép felé, így az internet felöl 45232-es portra érkező magic packeteket az eszköz továbbítani fogja az alvó gép hálózati kártyájába. Próbáljuk újra a honlapos ébresztést annyi kiegészítéssel, hogy most az IP címünk után kettősponttal megadjuk a portszámot is. (Pl: 80.1.2.3:45232). Vannak routerek, amelyek nem hajlandók továbbítani a broadcast csomagokat (ilyen az ébresztő csomag is), ezzel kapcsolatban keressünk beállítási lehetőséget a router lapján, illetve érdeklődjünk a gyártótól, ha még hálózaton keresztül sem sikerült felébreszteni a gépünket. Természetesen szoftverrel is ébreszthetünk interneten keresztül, de a weblapos módszer a mobilos vezérlés szempontjából jobb választás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!