szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az idén még több és még változatosabb támadás érheti az internetezőket, mert a gazdasági visszaesés miatt még többen akarják a világhálót illegális anyagi haszonszerzésre használni.

Az internetes biztonsággal foglalkozó McAfee tanulmánya szerint az elmúlt 12 hónapban több rosszindulatú programmal találkozhattak a netezők, mint eddig bármikor. Az elmúlt 15 évben, 2007 végéig, a McAfee vírusfigyelő rendszere majdnem 358 000 rosszindulatú programot azonosított, ebből több mint 135 000-et 2007-ben. Tavaly azonban már márciusban több rosszindulatú programot talált a rendszer, mint a teljes 2007-es évben, csaknem másfél milliót.

A programok többsége rejtőzködő, s anyagi haszonszerzés céljából írták őket. A rosszindulatú programok készítése üzlet, a programok több mint 90 százaléka jelszavak ellopására készített trójai és letöltő-program.

Rohamosan nő a könnyű pénzt ígérő adathalász csalások száma, amelyek gyakran hamis pénzügyi szolgáltatóhoz, vagy árurendelést kínáló weboldalakhoz kapcsolódnak.

A csalók azt használják ki, hogy a globális pénzügyi gondok következtében sok internet-felhasználó keres vonzó ajánlatokat, nem sejtve, hogy a látszólag legális szolgáltatások mögött kiberbűnözők rejtőznek. Növekszik a hamis álláskereső oldalak száma is.

A cég  felhívja a figyelmet arra is, hogy a csalók egyre gyakrabban használják csaliként a napi- és helyi lapok híreit, mivel ezekkel a legkönnyebb rávenni a gyanútlan felhasználót, hogy egy linkre kattintson.

Veszélyesek lehetnek az úgynevezett a közösségi oldalak is, amelyeken - növekvő népszerűségüket kihasználva - a rosszindulatú programok írói „barátságos” oldalakra mutató linkeket kínálnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A legnépszerűbb közösségi oldalakról támadnak a vírusok

Egy új, Facebookon és Myspace-en terjedő féregre hívják fel a figyelmet a Panda Security szakemberei. A féreg a rendkívül népszerű közösségi weboldalakat használja fel önmaga terjesztésére, mégpedig meglehetősen trükkös módon.

hvg.hu Tech

Előrejelezzük 2009-et I.: vírusok a zsebben, titkok a szabadban

Kihúzzák az internet dugóját, megjelennek az iPhone-os vírusok, közkedveltté válik a Twitter, szégyentelenül teleszórjuk életünk apró darabjaival a webet. Brian Eno szerint elfelejthetjük az optimizmust, a Wired ex-főszerkesztő Kevin Kelly szerint túl sok mesterséges intelligenciával szereljük majd fel mindennapi tárgyainkat. Körbenéztünk, hogyan vélekednek a hálón az elkövetkező 12 hónapról.