szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénzügyi szektor fontosabb posztjain nem állásinterjúk lennének szükségesek, hanem MRI-szkenek, vélekedik Willem Verbeke professzor, az Erasmus University kutatója. Új kutatási ág jelent meg ugyanis az elmúlt időszak gazdasági fiaskói következtében: a neuroökonómia, amely az agykutatás felismeréseit hasznosítja a munkaerőpiacon.


© Erasmus Universiteit Rotterdam
A gazdaság, pszichológia, genetika és agykutatás összekapcsolódásából született neuroökonómia egyik eredménye az, hogy a munkainterjúkra jelentkező jelölteket EEG-vel és MRI-röntgenekkel vizsgálják meg, ezzel ugyanis tudományos alapokon lehetne bizonyítani, hogy megfelelnek a munkakör által támasztott követelményeknek.

Míg az elmúlt harminc évben is ismert volt a tény, hogy az autizmus, illetve a pszichopátiára való hajlam megmutatkozik az agyscanekben, az Erasmus kutatói csak most kezdik el felvázolni ennek konkrétumait. A holland agykutatók a scanek birtokában meg tudják mondani, hogy a vizsgált személyek mennyire viselkednek spontán módon bizonyos társas interakciók közben - képesek-e tőzsdei vásárlásokra vagy tudnak-e kapcsolatot létesíteni a vásárlókkal a pult mögül.

Verbeke szerint a fontosabb pénzügyi pozíciókban mindenképpen megkövetelhetnék az agyröntgent, mivel az érintettek megnevezése nélkül, de tud a pénzügyi szektorból, illetve a politikai életből olyan példákat hozni, ahol a vizsgálatból kiderülne: az illetők enyhe autizmus, illete pszichopata viselkedés jeleit mutatják, ami kizáró tényező kellene hogy legyen. Az enyhe autizmusban szenvedők ugyanis képtelenek észrevenni, ha a vásárlók negatív módon reagálnak bizonyos javaslatokra. A pszichopaták pedig kifejezetten empatikusan viselkednek ugyan, de ugyanakkor nem értik, hogy az emberek miért viselkednek úgy, ahogy - ez pedig komoly félelmet és gyanút kelt bennük és úgy érzik,  legalább egy lépéssel azok előtt kell lenniük, akik ellenük "ármánykodnak" - végzetes lehet ez akkor, ha mindez egy erőforrásokban bővelkedő pénzügyi szakemberben testesül meg.

A holland jogi szakértők szerint mindez megengedhetetlen a jelenlegi törvényi állapotok szerint, az állampolgárokat ugyanis egészen addig nem lehet MRI-vizsgálatnak alávetni, amíg nem követtek el olyasvalamit, aminek alapján azt hihetnénk, neurológiai problémában szenvednek. Verbeke szerint az ezt szabályozó törvényt akkor hozták meg, amikor az MRI-szkenekről még szó sem volt. A kutatók szerint a gazdasági döntések nemcsak racionális, hanem érzelmi alapokon is nyugszanak - ez utóbbi azonban főként tudatalatti folyamatok összessége. Az MRI-vizsgálat ezért bizonyulhat hasznosnak, ugyanis a tudatalatti mentális és érzelmi folyamatokat térképezi fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!