szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Belfasti kutatók azt állítják: a rákokban láthatóan van fájdalomérzet és emlékeznek is a kellemetlen ingerekre, mindez pedig azt jelentheti: törvényjavaslattal kellene védeni az élelmiszeriparban feldolgozott állatokat.


Az Animal Behaviour szaklapban közöltek szerint a belfasti Queen's University biológiaprofesszora, Bob Elwood azt vizsgálta, hogyan reagálnak a remeterákok az apró, de határozott elektromos sokkra. A remeterákoknak nincsen saját külső héjuk, így az általuk talált, elhagyott héjakba bújnak. A kísérlet során ezekhez kapcsoltak drótokat, amelyeken keresztül apró áramütésekkel ingerelték egyes rákok potrohrészét, majd egy új héjat helyeztek a közelükbe.

A sokkolt rákok Elwood szerint látszólag emlékeztek a kellemetlen élményre, ugyanis amikor elhelyezték melléjük az új héjakat, gyorsan megvizsgálták őket és átköltöztek beléjük, míg azok az állatok, akiket nem bántottak, jóval kevesebb alkalommal hagyták el biztos védőhéjukat. Elwood azt állítja: míg korábban sokan vitatták, hogy a rákok éreznék a fájdalmat, kísérlete határozott lépés az igenlő válasz felé. Hozzáteszi: nem feltétlenül egy egyszerű reflexről van szó, egy olyan kellemetlen érzésről, amit az emberek a fájdalommal asszociálnak. Hasonló viselkedést ugyanis a gerinceseknél észleltek, amelyeknél a fájdalmat más körülmények kontrollálják. Motivációs háttere van ugyanis annak, hogy míg egy üres forró tálat eldobunk, addig az étellel teli forró edényt sietünk minél hamarabb biztos helyre tenni - ilyen alapú viselkedést rákoknál még nem észleltek.

Elwood azt állítja: míg az emlősöket nagy gonddal védjük, addig az élelmiszeriparban használt rákokkal kapcsolatban semmilyen törvényi védelem nincsen, ugyanis a biológusok jó része azt állítja: ezek az állatok nem éreznek fájdalmat, feldolgozásuk így semmilyen etikai problémát nem szülhet. Tudomása van egy olyan törvényjavaslatról, amely egyfajta védelmet jelentene az állatok számára, de vélhetően ez nem az élelmiszeripari feldolgozásra lenne kihatással, hanem csak a tudományos kísérletezések elleni etikai védelemről van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!