szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A korábban bemutatott 3D-s Asztalok rendkívül hasonlítanak ugyan a BumpTopra, de...

A korábban bemutatott 3D-s Asztalok rendkívül hasonlítanak ugyan a BumpTopra, de sebességben és kényelemben jócskán elmaradnak tőle. A BumpTop nagyjából azt nyújtja, amit az ember elvár egy ilyen stílusú, 3D-s Asztaltól. Ettől függetlenül persze lehet róla vitatkozni, hogy a gyakorlatban van-e értelme (kényelmesebbé teszi-e például a napi munkát), vagy csak egy látványos megoldás a többi hasonló próbálkozás között. A látványosság mindenesetre vitathatatlan, és sok esetben az ilyen felület használata is kényelmesebbnek tűnt nekünk, mint a hagyományos Asztalé (például nagyon hatékonyan össze lehet vele rendezni a fájlokat, parancsikonokat).

A BumpTopban könnyedén méretezhetjük, dobálhatjuk az ikonokat, fájlokat, felakaszthatjuk azokat a falra, csoportosíthatjuk őket, megnézhetünk képeket, feltölthetjük azokat a FaceBookra, Twitter üzeneteket küldhetünk, készíthetünk „fali” slideshow-kat a képeinkből (vagy Flickr, esetleg RSS képgyűjtőkből) és persze használhatjuk a Windows megszokott funkcióit (jobb klikk) és minden alkalmazásunkat a megszokott módon (duplán kattintva a megnyitni kívánt fájlon vagy elindítandó alkalmazáson).
Az Asztalon szanaszét heverő fájlok között két mozdulattal rendet teremthetünk, akár típus szerint szétválogatva azokat. A „stócokba” rendezett ikonokra duplán kattintva a program szétteríti azokat egy blokkban (vagy az általunk rajzolt „útvonalon”) a könnyebb eléréskedvéért, de a Pro változatban például lapozhatjuk is őket.
Ugyancsak a Pro verzió sajátja a beépített fájlnézegető, amelynek a segítségével előnézetet kaphatunk képekről, weboldalakról vagy mondjuk PDF fájlokról. A beépített jegyzettömb két lapos limitjét is a Pro kiadás megvásárlásával oldhatjuk fel, s a pénzünkért cserébe kapunk még segédletet USB memóriakulcsok kezeléséhez is, illetve bővített terméktámogatás is jár annak, aki fizet.

Szerencsére az ingyenes verzió sincs a végtelenségig korlátozva, a cikk elején említett lehetőségek mind rendelkezésre állnak benne, s a vizuális témákat is lecserélhetjük mindkét változatban.
A látványra amúgy sem lehet panasz: az ikonok igyekeznek a fizikai törvényeknek megfelelően viselkedni, a skinek cserélhetők (letölthetünk rengeteget, ráadásul nem túl bonyolult sajátot összeállítani sem). Aki ragaszkodik a saját háttérképéhez, megtarthatja azt a 3D-s Asztal háttereként is.
A program használatához már egy Intel 915-ös integrált grafikus gyorsító is elegendő, de ha jobb kártyánk van, bekapcsolhatjuk az élsimítást és optimalizálhatjuk a sebességet (amúgy OpenGL-t használ a program).
A használatát pillanatok alatt elsajátíthatjuk, ehhez kapunk egy kis interaktív segítséget is az első indításkor.
A BumpTop nem a teljes Windows felületet cseréli le, „csak” az Asztalunkat varázsolja térbelivé, vagyis a programok használatát, a Start menü elérést stb. nem befolyásolja.
Ha szeretnénk egy kicsit feldobni a Windows hangulatát, érdemes egy próbát tenni az ingyenes változattal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!