szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Először jött az aszály, most pedig az áradás: az Amazonas-medence lakói évek óta az időjárás szélsőségeitől szenvednek, és az idén különösen súlyos az árvíz. Kutatók szerint azonban ez még csak a kezdet.

Negyvennégyen veszítették eddig életüket az árvíz miatt, csaknem négyszázezren pedig fedél nélkül maradtak. Errefelé nem ritkák az árvizek, de idén olyan magasra szökött a víz, és olyan sokáig, amire már évtizedek óta nem volt példa.

Szakértők szerint a globális felmelegedés az oka az Amazonas-vidéken tapasztalható éghajlati ingadozásoknak. Bizonyíték még nincs rá, hiszen évek kutatómunkája kell ahhoz, hogy le lehessen vonni a következtetéseket: valószínű azonban, hogy az elkövetkező években további szélsőségekkel kell számolni - írta a Der Spiegel című német lap online változata.

Vajon meddig maradhat ilyen üde és zöld?
© AP

A szokatlanul heves észak-brazíliai esőzések közvetlen oka egy Atlanti-óceán feletti időjárási jelenség, amely általában márciusban továbbáll, idén azonban májusig tartotta magát. Ezzel szinte egy időben az ország déli részét hosszan tartó aszály sújtja. Erről a La Nina tehet, amely időnként lehűti a Csendes-óceán vizét. A La Nina "testvérével", a csendes-óceáni áramlatokat felmelegítő El Ninóval váltakozik. "Azt hiszem, hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy ez egyre gyakrabban előfordul majd" - véli Daniel Nepstadt ökológus.

Az Amazonas-medence legszegényebbjeinek már most nagyon kemény ez az időszak. A part menti lakosok megszokták a vízszint emelkedését és csökkenését, és általában az esős időszak utánra ütemezik be az aratást. Idén azonban nem állt el az eső áprilisban. A banán és a bab, a kukorica, a manióka és a dinnye mind eláztak és elrohadtak. Ezzel szemben a déli fekvésű Rio Grande do Sul államban sok paraszt terménye aszott el a nyolcvan éve tapasztalt legsúlyosabb aszályban; nem tudtak téli takarmányt begyűjteni a jószágnak, visszaesett a tejtermelés is. "Egyes falvakban még inni sem volt elég vizük az embereknek" - számol be Darcioso Rerondo képviselő a természeti csapásról. Ő azonban nem biztos abban, hogy a felmelegedés számlájára írható mindez: "Az aszály és az árvíz visszatérése mindenki számára ismert, aki olvassa a bibliát."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egy szippantás kokain 10 négyzetméter esőerdőbe kerül

Kevesen tudják, hogy minden egyes szippantás a kokainból tíz négyzetméternyi amazóniai erdő pusztulását eredményezi. Egy hektár ültetvény miatt négy hektár erdő tűnik el. A világfogyasztás jelenlegi ritmusát tekintve ez évente 240 ezer hektár erdő kiirtását jelenti.

MTI Tech

Jó esetben is legalább ezer évig fog tartani a klímaváltozás

Maradandó káros hatásokkal jár a klímaváltozás, és legkorábban az évezred végén áll be fordulat a globális felmelegedés folyamatában még akkor is, ha sikerül visszafogni a szén-dioxid-kibocsátást - figyelmeztet egy nemzetközi kutatócsoport az amerikai tudományos akadémia folyóiratának (PNAS) keddi számában.

MTI Tech

Évszázados szárazság sújthatja Afrikát a klímaváltozás miatt

A legutóbbi, egy évtizedig tartó szárazság, amely mintegy százezer embert ölt meg Afrika Száhel-övezetében, csak ízelítő abból a "megaszárazságól", amely a térséget sújthatja a globális klímaváltozás nyomán - közölték amerikai éghajlatkutatók a Science tudományos folyóirat legutóbbi számában.

MTI Világ

Sikeres esőerdő-telepítés Costa-Ricán

Helyi fafajok elegyével ültettek be marhalegelőket Costa Ricában 1993-ban, ötven évvel azután, hogy a közép-amerikai ország esőerdeinek zömét kiirtották. Tíz évvel később a Cornell Egyetem végzőse, Jackeline Salazar helyszínenként több mint száz fajt számolt össze az újonnan ültetett erdőkben.