szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy közelmúltban megjelent brit tanulmány szerint azért számolnak be az orvosok egyre több bőrrákos esetről, mert jóindulatú bőrsérüléseket egyre nagyobb eséllyel azonosítanak és kezelnek rosszindulatú tumorként, írja a New York Times.


A The British Journal of Dermatology bőrgyógyászati szaklapban publikált tanulmány szerint a kutatók egy rákvizsgálati adatbázis 3971 melanómával kapcsolatos esetét vizsgálták meg. Míg 1991 és 2004 között 48 százalékkal nőtt a melanómás esetek száma, a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy az új diagnózisok szinte mindegyikét a betegség kezdeti fázisában hozták meg, akkor, amikor nehéz, sőt, sok esetben lehetetlen megkülönböztetni egy rosszindulatú bőrsérülést a jóindulatú ún. melanocitás naevusoktól, az anyajegyek egy típusától. Ezzel szemben a betegség későbbi fázisainak előfordulásában az évek alatt semmilyen változás nem történt.

Ugyan magyarázhatjuk ezt azzal, hogy a bőrgyógyászok manapság már képesek a betegséget igazán korai szakaszában diagnosztizálni és kezelni, a melanómával általában annak súlyosabb fázisaiban találkoznak az orvosok. Így ha tényleg növekszik a melanómás esetek száma, nem csupán a kezdeti, hanem a későbbi fázisokban történő diagnózisok száma is növekedne, a vizsgált adatbázis számai azonban nem ezt tükrözik. Dr. Nick J. Levell, a Norfolk and Norwich University Hospital bőrgyógyásza szerint az orvosok a túlzott óvatosság miatt esnek a téves diagnózis hibájába.

A szakértők véleménye jelentősen különbözik a témában. Míg Dr. Darrell S. Rigel, a New Yorki Egyetem bőrgyógyásza azt állítja, hogy az elmúlt 10 évben minden tanulmány azt mondja, hogy a melanómás esetek száma minden fázisban emelkedik, Dr. Levell szerint kutatásuk egyáltalán nem ezt tükrözi. Marianne Berwick, a New Mexico University témában sokat publikáló professzora szerint ellentmondásos, de sok tekintetben meggyőző erejű tanulmányról van szó. Szerinte a tanulmány jól mutatja a téves diagnózissal kapcsolatos trendet, húsz éve ugyanis nagyon sok mai melanómás diagnózist utasítottak volna vissza. Dr. Levell szerint az sem lehet magyarázat a diagnózisok növekvő számára, hogy sokkal nagyobb mennyiségű ultraibolya sugárzásnak vagyunk kitéve, ugyanis a vizsgált diagnózisok a páciensek hátán, törzsén és végtagjain talált bőrproblémákra vonatkoznak, a test ezen részei pedig szerinte nem voltak a napnak kitéve.

A szakértő ugyanakkor beismeri: míg tanulmánya azt sugallja, hogy a diagnózis során elkövetett hibák magyarázzák a melanóma riasztó mértékű terjedését, bizonyítékot nem mutat fel erre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!