szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hivatalos megerősítést nyert, hogy a periódusos rendszer eddigi legnehezebb eleme a Copernicium nevet kapta.

A kémikusok nemzetközi szövetsége (IUPAC) hozzájárulását adta a Sigurd Hoffman vezette nemzetközi kutatócsoport névválasztásához. A német, finn, orosz és szlovák kutatók a darmstadti GSI nehézion-kutató intézettel együttműködve dolgoztak.
Az 1473 és 1543 között élt Kopernikusz a modern világkép úttörője volt, aki felfedezte, hogy a Föld a Nap körül kering. A róla elnevezett Copernicum a periódusos rendszerben a 112-es rendszámot kapta.

A Copernicium 277-szer nehezebb a hidrogénnél, a legkönnyebb atomnál. A szupernehéz elem mindeddig az Ununbium nevet viselte.

A periódusos rendszer legújabb tagjának felfedezéséről a német tudósok már 2009 júliusában beszámoltak, a hivatalos jóváhagyás folyamata azonban hosszabb időt vesz igénybe. A Copernicium vegyjele Cn lesz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kiosztották a kémiai Nobel-díjakat

Ada Jonat izraeli, Thomas Steitz amerikai és Venkatraman Ramakrishnan indiai születésű brit tudós kapta megosztva az idei kémiai Nobel-díjat - jelentették be szerdán Stockholmban.

Tech

Viták a kémiai elemek elnevezéséről

A minap a legfiatalabb kémiai elemnek hivatalosan elismert, ám nevenincs anyag elnevezése körül, több évszázados szokás szerint, felforrhatnak a keresztelő indulatok.

MTI Itthon

Magyar siker a 41. Nemzetközi Kémiai Diákolimpián

Sikeresen szerepelt a magyar csapat a 41. Nemzetközi Kémiai Diákolimpián (IChO) a nagy-britanniai Cambridge-ben: a Magyar Tudományos Akadémia közelménye szerint Batki Júlia aranyérmet, Katona Dávid és Zsótér Soma ezüstérmet, Vörös Tamás bronzéremet szerzett. A csapat tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium végzős diákjai, felkészítő tanáruk Villányi Attila.