szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az új Ubuntu ingyenesen letölthető az ubuntu.hu oldal letöltési szekciójából.

Az új Ubuntu ingyenesen letölthető az ubuntu.hu oldal letöltési szekciójából. Azok számára, akik az Ubuntu korábbi kiadását használják, a rendszer felajánlja a frissítés lehetőségét. Ettől persze nem kell megijedni: a frissítésnél minden adat és beállítás megmarad, egyszerűen a rendszer és az alkalmazások frissülnek az aktuális verzióra.
Az új kiadással együtt teljes egészében megújult az Ubuntu arculata is. A korábbi, Human nevet viselő, elsősorban barnás színekre támaszkodó megjelenést egy új, a fény inspirálta téma váltja, így az uralkodó színek elsősorban a lila és a narancs árnyalatai. Az új Ubuntu kiadásban két új téma közül is választhat a felhasználó: az alapértelmezett, esti hangulatú Ambiance mellett Radiance néven egy világosabb árnyalatokat használó téma is helyet kapott.
Közösségi szolgáltatások integrációja
Az Ubuntu 10.04 LTS alól, a rendszer részét képező közösségi kliens segítségével, közvetlenül elérhetők a legnépszerűbb közösségi szolgáltatások. Egységes, központi felületen olvashatók tehát a Facebook, a Twitter, a Flickr, az Identi.ca, a Digg, a FriendFeed vagy a Quaiku oldalakra érkezett üzenetek, és ugyanilyen egyszerűen lehet írni is ezekre. Ha új üzenetet kapunk például a Facebookon, erről rögtön megjelenik egy értesítés a képernyő bal felső sarkában előugró szövegbuborékban.
Egyszerű szinkronizálás
Az előző Ubuntu-kiadásban debütált szolgáltatás, az Ubuntu One segítségével egyszerűen szinkronizálhatjuk a fájljainkat, címjegyzékünket, könyvjelzőinket és jegyzeteinket a számítógépeink között. Az új kiadásban már további új lehetőségek is megjelentek, így bármelyik mappát kijelölhetjük szinkronizálásra, sőt akár arra is van lehetőség, hogy egy tetszőleges fájlt egyetlen kattintással publikáljunk: ekkor kapunk egy URL-t, amin a fájl elérhető, ezt a címet pedig bárkivel megoszthatjuk.
Legális zene
Az új Ubuntu kiadásban debütált az Ubuntu One Music Store szolgáltatás, amelynek a segítségével legálisan vásárolhatunk zenéket a Rhythmbox zenelejátszó segítségével. Az így megvásárolt zenék automatikusan szinkronizálódnak a gépeink között, így ha több számítógépünk is van, a letöltött szám azonnal elérhető lesz mindegyikről. A letöltött zenék MP3-formátumúak, és nem tartalmaznak másolásvédelmi technológiát (DRM), így bármilyen hétköznapi zenelejátszóra felmásolhatók.

Megújult panel
Látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt időszakban a felső panel is. A kis boríték ikonra kattintva azonnal elérhetjük a különféle kommunikációs alkalmazásokat, vagyis a levelező-, a csevegő- és a közösségi klienst. Ha új üzenetünk érkezik valamelyik csatornán, a kis boríték ikon zöldre színeződik, így biztosan nem maradunk le semmilyen fontos üzenetről, bárhonnan is érkezzen az. Ha a felhasználónevünkre kattintunk, közvetlenül megadhatjuk az állapotunkat a csevegőkliensben, vagyis jelezhetjük, hogy éppen elérhetők vagy esetleg elfoglaltak vagyunk. Ugyanitt végezhetjük el a csevegésre, a közösségi kliensre vagy az Ubuntu One-ra vonatkozó beállításokat. Ha pedig beállítottunk valamilyen közösségi szolgáltatást (például Facebook vagy Twitter), akkor az itt látható beviteli mezőbe azonnal begépelhetjük az üzenetünket, ami rögtön meg is jelenik a közösségi oldalakon.
Legalább 3 év támogatás
Az új Ubuntu kiadás hosszú távú támogatást élvez, vagyis a felhasználók számára 3 évig, míg a kiszolgálókon 5 évig nyújtanak hozzá biztonsági támogatást. Ez persze nem azt jelenti, hogy ennyi ideig kell használnunk ezt a verziót, hiszen az Ubuntu félévente jelentkezik új kiadással, és semmi akadálya nincs annak, hogy idén ősszel egyszerűen frissítsünk a következőre.
És ami a lényeg: ingyenes
Az Ubuntu szabad szoftver, így bárki ingyenesen letöltheti és telepítheti. A letöltött CD-t bárkinek jogszerűen továbbadhatjuk, átmásolhatjuk: az Ubuntu fejlesztői arra biztatják a felhasználókat, hogy nyugodtan terjesszék ismerőseik körében a rendszert. Az Ubuntu magas szinten támogatja a magyar nyelvet, így a teljes rendszer, valamint a súgó magyarul szól a felhasználókhoz. Ha valaki elakadna valahol telepítés vagy használat közben, vagy egyszerűen csak szívesen olvasna, beszélgetne az Ubunturól, a Magyar Ubuntu Közösség oldalán minden segítséget megkap ehhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!