szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az interjúban Sir Bernes Lee elismeri, hogy könnyedén tervezhette volna úgy is a webet, hogy csak egyszer szerepel a...

Az interjúban Sir Bernes Lee elismeri, hogy könnyedén tervezhette volna úgy is a webet, hogy csak egyszer szerepel a híres „/” a „http:” után, azonban, ahogyan ő fogalmaz: „Akkoriban jó ötletnek tűnt a dupla slash.” Az internet atyja azóta több interjúban is mókásan bocsánatot kért  a webezőktől, akiknek (ahogyan ő fogalmaz) „… biztosan elfáradtak az ujjaik, a sok felesleges // begépelésétől…”

Elismeri, hogy lehetett volna egyszerűbb a prefix

Eltekintve most attól, hogy a „//”  valóban felesleges duplázás, a maradék információ viszont fontos a böngészők számára. Legalábbis fontos volt régebben, amikor még létezett gopher protokoll a http mellett (a fiatalabb generáció valószínűleg azt sem tudja, mi lehetett a gopher, azaz a hörcsög), sőt sokszor használták a böngészőt ftp-elérésre is (napjainkban is megesik, de már elég ritkán). Tény, hogy szükség volt a http/gohper/ftp prefixekre az internetcímek előtt - akkoriban maguk a felhasználók gépelték be a megfelelő prefix-et.  

Az új internetes generációnak fogalma sincs mi volt ez. Nem is baj.

A http mint protokoll természetesen mindig velünk marad, hiszen rajta keresztül működik a web, a http:// mint prefix azonban valószínűleg eltűnik. Ezt a folyamatot (mint sok minden mást is) a Google kezdte el: bár napjainkban már egyik böngészőbe sem kell beírnunk, hogy http://www.techline.hu, elég ha azt írjuk, hogy www.techline.hu (illetve techline.hu – lásd később), a hagyományos böngészők azért még kiegészítik a címsort, és előzékenyen berakják nekünk a http:// előtagot.  A Chrome azonban 5.0-tól már nem pakolja ki nekünk az előtagot.

A Chrome-ból már eltűnt a HTTP...

A Google döntésével sokan nem értenek egyet, a cég álláspontja szerint azonban az emberek 99%-a eddig sem gépelte be a http:// előtagot, sőt a legtöbb netező azt sem tudja mit jelent, és nem is érdekli. 

A hozzáértők jogosan hördülnek fel, hogy akkor most mi lesz a https:// és egyéb címekkel: aggodalomra azonban nincsen ok, ezek továbbra is működni fognak (az ftp is), ellenben ha sima http címeket nézünk, akkor a Google böngészője már nem teszi be a címsorba az előtagot, sőt a https oldalak esetén is egy kis lakatot fog kirajzolni a cím elé, a teljes https:// előtag helyett. Ha jobban belegondolunk, van benne logika: csak nézzünk meg egy pár névjegyet, tévéreklámot vagy óriásplakátot, és számoljuk össze, hány helyen teszik ki a cím elé, hogy „http://” A mindennapi kommunikáció már eddig is hanyagolta ezt a megjelenítési formát, a Google, úgy tűnik, csak a trendet követi. 

Vajon sokan fogunk háborogni?

Az egyszerűsítés, illetve jelen esetben a bonyolultabb dolgok „elrejtése” nem biztos, hogy rossz dolog: az autóra is ezért raknak motorháztetőt vagy a számítógépekre borítást. A felhasználót nem érdekli, hogyan és mitől működik a rendszer, ellenben letisztult és egyszerű felületet/formákat óhajt látni és használni. A legjobb példa az ilyen jellegű IT-s egyszerűsítésre az egyik legtisztább felületű és legkönnyebben kezelhető operációs rendszer, az OSX. A háttérben bonyolult, és kusza UNIX fájlrendszer működik, ezerféle jogosultsággal és paraméterezéssel – a felhasználó elé azonban már csak egy egyszerű, szép színes ikonokkal rendelkező valami kerül, ami nyomokban sem hasonlít a UNIX-ra. Mert a felhasználót bizony nem érdekli „mi ketyeg a háttérben”.

OSX és ami alatta ketyeg - elrejtik a lényeget. Jól jár a felhasználó?

Az egyszerűsítésnek azonban nincs vége: a legtöbb szakértő úgy véli, hogy a mostanában divatos Web3 eljövetelével (amiről pontosan senki sem tudja, mikor jön el és milyen lesz, de már nagyon várjuk…) nem csak a http, ftp, és egyéb, a felhasználót nem érdeklő előtagok tűnnek el, hanem az időközben feleslegessé vált „www” prefix is. Bár első pillantásra ez túlzónak tűnhet, ha jobban belegondolunk, a folyamat máris elkezdődött: a legtöbb szerveren úgy konfigurálják a DNS beállításokat, hogy „www” nélkül is működjenek: www.techline.hu, vagy simán csak techline.hu – tök mindegy, és ez igaz a legtöbb internetcímre. Minek akkor a „www”?

A szakértők persze megint felhördülnek, hiszen például egy kizárólag „www” nélküli címre konfigurált site esetében a sütik az egész domain-re vonatkoznak, ami nem szerencsés, sőt felmerül a kérdés, hogy mivel különböztetjük majd meg a www.akármi.hu-t, és az ftp.akármi.hu-t? Jó kérdés… azonban a fejlesztőkön és a webmestereken kívül érdekel ez bárkit? (Segítünk… nem.)

Mikor gépeltük be utoljára a HTTP előtagot?

A CNET felmérése szerint 2009-ben a felhasználók több mint 70%-a már egyáltalán be sem pötyögi a „www” előtagot (a http-ről nem is beszélve), sőt több mint 45%-uk nem is tudja minek a rövidítése a három „duplavé”. A felhasználók 68%-ának fogalma sincs arról mi az az „ftp”, a biztonságos https protokollról pedig alig 8%-nak volt valamilyen ismerete. Logikus lépésnek hangzik, hogy a következő elrejtendő dolog a www lesz (nem megszűnik, csak elrejtik a szemünk elől… a kettő nem keverendő össze.) 

Valóban így lesz, és a Web3 felhasználóként már nem lesz szükségünk a jó öreg www-re és http-re? Hiányozni fog? Vagy tényleg felesleges, és elrejtendő dolgok ezek? Szavazzuk meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Ki találta fel a linket?

,Az USB-s kulcsot Dov Moran találta ki, a spameket Gery Thuerk vezette be (bár ne tette volna…), az iPod-ot pedig Tony...

techline.hu Tech

Aki feltalálta az egeret

Doug Engelbart már ezerszer elmondta az újságíróknak: sajnos már nem...

techline.hu Tech

IT-bukások: WAP

A WAP-ot (wireless application protocol) különösebben nem kell bemutatni – ez a protokoll a...

techline.hu Tech

A nyomtatók története

Ez az ősi vágy leküzdhetlen és a mai napig is genetikai kódolásunk...