szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A trópusokon két éghajlat van. Az egyik az esős, a másik a száraz, és ezek követik egymást. Nálunk, a mérsékelt égövben négy évszak van - tél, tavasz, nyár, ősz -, mégis az idén sokszor úgy éreztük, az egyik esős évszakot követi a másik esős évszak. Esős volt a tavasz, a nyár, nagy esővel kezdődött a meteorológiai ősz is, hiszen szeptemberben helyenként az átlagos havi csapadékmennyiség ötszöröse is leesett Magyarországon.

A meteorológiai mérések kezdete óta nem volt akkora az éves csapadék egyes területeken, mint amennyi idén az első három negyedévben – írja a Zöldtér. A Dunántúlon és az Északi-középhegységben a háromnegyed év alatt lehullott csapadék mennyisége többfelé meghaladja az 1000 mm-t, sőt a Bakonyban az 1300 mm-t is eléri, amivel a mérőhelynek komoly esélye van arra, hogy az év végére országos csúcsot dönthet. Ugyanis ha a hátralévő három hónapban tartja magát az eddigi tendencia - és a jelek alapján tartja -, akár az 1510 milliméteres abszolút magyar rekord is megdőlhet, amelyet 1937-ben az Alpok alján (Kőszeg-Stájer házak) mértek.

Ha kíváncsi rá, milyen következményekkel járhat a melegedés, erre a linkre kattintva olvashatja a Zöldtér teljes cikkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Már a mamutvadászok miatt elkezdett felmelegedni a Föld

Új teóriával álltak elő amerikai tudósok. Pollenvizsgálatokkal megállapították, hogy Szibéria és Észak-Amerika jelentős területein azért szaporodtak el a nyírfák, mert a mamutok nem legelték le a csemetéket, így azok hatalmas területeket foglaltak el.

MTI Tech

Már tizenötezer éve tarthat a globális felmelegedés

Az őskori vadászokkal kezdődött tizenötezer éve az emberi tevékenység okozta, azaz az antropogén felmelegedés - állítják amerikai kutatók a Geophysical Research Letters című szaklapban közzétett tanulmányukban.

MTI Tech

Bálnaürülékkel a globális felmelegedés ellen

A bálnaürülék nem csupán természetes trágya az óceánok számára, de segíthet a globális felmelegedés elleni küzdelemben is, mert lehetővé teszi, hogy az óceán több szén-dioxidot nyeljen el - állapították meg ausztrál tudósok.