szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német vasúttársaságnak (DB) tetemes költséget okoz minden télen az, hogy fagyban és hóesésben is biztosítsák a vonatok zavartalan közlekedését. Ennek egyik előfeltétele a váltók rendeltetésszerű működése. A 64 ezer vasúti váltó villanyárammal történő fagymentesítése évente 230 millió kilowattóra energiát emészt föl.

A tetemes kiadásoktól mentesítheti a vasúttársaságot holland és német kutatók újítása. A Pintsch Aben cég és a bajorországi alkalmazott energiakutatási központ munkatársai külső áramforrás nélkül működő fűtőrendszert dolgoztak ki, amely kizárólag a Föld mélyében rejlő hőenergiát hasznosítja. Az elv ugyanaz, mint a lakások, családi házak fűtésére használt hőszivattyú esetében.

A rendszer lényege egy hosszú cső, amely 75 méter mélyből képes felszívni és a váltóhoz továbbítani a meleget. Működése egyszerű fizikai törvényeken alapul. A mindkét végén zárt cső alsó részébe 40 bar nyomáson folyékony széndioxidot töltenek. A csövet körülvevő föld magasabb hőmérsékletének hatására a szén-dioxid egy része gázzá alakul, és megindul fölfelé a csőben. A váltó alatt kialakított üreget elérve, ahol már a felszínével azonos hőmérséklet uralkodik, a hideg hatására kicsapódik a gáz, és folyékony halmazállapotban lecsurog a cső falán a mélybe, ahol ismét fölmelegszik és megindul fölfelé.

A klasszikus körfolyamat üzemi hőmérséklete plusz 6 és 10 fok Celsius között van, ami elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a váltó befagyását. A rendszer önmagát szabályozza, külső beavatkozásra a telepítéstől kezdve nincs szükség. A körfolyamat csak akkor áll le, ha a váltó (és így az alatta lévő üreg) hőmérséklete már nem elég hideg ahhoz, hogy kicsapja a felszálló széndioxidot. Megfordítva: a ciklus magától beindul, ha a váltó hőmérséklete eléri a kritikus alacsony értéket − írta a Die Welt.

Az újítás gyakorlati próbáját már az idei télen megkezdik a hamburgi kikötőt kiszolgáló vasútnál. Ha műszakilag beválik, akkor széles körű alkalmazásának semmi sem állhat útjában. Igaz, hogy egy-egy váltó fölszerelése az új fűtéssel mintegy 35 ezer euróba (10 millió forint) kerülne. Ám a mai energiaárakat tekintve a telepítés költségei 8-10 éven belül megtérülnének.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Megújuló energia: hamarosan kész a cselekvési terv

November végéig nyújtja be a kormány az Európai Unióhoz a megújuló energiáról szóló Nemzeti Cselekvési Tervet - közölte Szerdahelyi György, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) osztályvezetője kedden az Energy E-PR Kommunikációs és Tanácsadó Kft. által szervezett konferencián.

MTI Vállalkozás

Munkahelyek tízezreit teremti a megújuló energia

A berlini Német Gazdaságkutató Intézet (Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung - DIW) tanulmánya szerint 2009-ben 340 ezren dolgoztak a megújuló energiaforrások területén, ami 60 ezres növekedés a munkanélküliség növekedését okozó világméretű gazdasági válság elmélyülése előtti utolsó évhez, 2007-hez képest, és kétszer annyi, mint 2004-ben.

MTI Gazdaság

Tőzsdére megy az Alteo Energiaszolgáltató

Az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. egy héten belül kéri részvényeinek bevezetését a Budapesti Értéktőzsde "B" kategóriájába, a társaság kibocsátási tájékoztatóját már jóváhagyta a felügyelet.