szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Aszteroidáról származó port gyűjtöttek be a Földre júniusban visszatért Hajabusza japán űrkapszulából - erősítették meg.

 A JAXA japán űrkutatási hivatal szakértőinek tájékoztatása szerint az űrkapszulában talált minta elemzése során kiderült, hogy annak egy része az Itokava nevű aszteroidáról származik. A tudósok reményei szerint a por segíthet bepillantást nyerni a Naprendszer keletkezésébe. Az űrkutatás történetében ez mindössze a negyedik alkalom, hogy a Földön kívüli minta érkezik a bolygóra. Az Apolló-missziók a Holdról, a Stardust amerikai űrszonda egy üstökösről hozott anyagot, míg a Genesis szonda Napszél-elemeket gyűjtött.
   
A JAXA szerint a Hajabuszából nyert 1500 részecske nagy része az aszteroidán lévő kövekből származik. A bejelentést Takaki Josiaki tudományos ügyekért felelős miniszter tette. A Hajabusza-projekt vezetője, Kavagucsi Junicsiro professzor sikeres küldetésnek ítélte az űrszonda évekig tartó utazását. Tudósok úgy vélik, hogy az Itokava aszteroida a Naprendszer keletkezése, vagyis 4,6 milliárd éve őrzi formáját, és ezáltal nagy segítséggel szolgálhat a Naprendszer keletkezése titkának megfejtésében. A JAXA szakemberei közölték, hogy az űrszondából gyűjtött részecskék a milliméter százada és ezrede közötti méretűek, legnagyobb részt ásványokat - olivint és piroxént - tartalmaznak. Elektronmikroszkópos vizsgálatok kimutatták, hogy az Itokaváról származó por sokkal több vasat tartalmaz, mint az ugyanilyen földi minta. Az összehasonlító vizsgálatok vezettek arra a következtetésre, hogy a részecskék az aszteroidáról valók.
   
A tudósok további mintákat gyűjtenek a Hajabusza kapszulájának még ki nem nyitott részeiből, hogy kutatási célokra tovább adják japán egyetemeknek és intézeteknek. A Hajabusza - amelynek jelentése sólyom - 2005 novemberében kétszer is leszállt az Itokaván. Visszatérését a Földre technikai hibák sorozata hátráltatta, három évvel hosszabbítva meg küldetését. Az űrszonda kapszulája végül idén június 14-én ért földet az ausztráliai Woomera-sivatagban. A Föld és a Mars körül keringő Itokava aszteroidát 1998-ban fedezték fel a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói, akik a néhai japán rakétatudós, Itokava Hideo nevét adták neki.
   
A tudományos ügyekért felelős miniszter a siker nyomán bejelentette, hogy további erőfeszítéseket tesz a Hajabusza-2 űrkapszula megépítéséhez szükséges források előteremtéséhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!