szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán kutatóknak a világon elsőként sikerült begyűjteniük vadon élő angolnák ikráját, ami segíthet fényt deríteni a halfaj titokzatos szaporodási szokásaira.

A japán halászati kutatóintézet, valamint a Tokiói Egyetem légkör- és óceánkutatási intézetének szakembereiből álló csapat reményei szerint a lelet áttöréshez vezet majd az angolnatenyésztés módszertana terén, és segíthet megóvni a fajt, amelynek egyedeiről Arisztotelész még úgy hitte, hogy spontán módon bukkannak elő az iszapból. A kutatók a Nature Communications című brit tudományos folyóiratnak elmondták, hogy a 31 petét 2009 májusában találták az óceániai Guam szigete közelében.

Tanaka Hideki, a japán halászati kutatóintézet projektben résztvevő munkatársa szerint az ikrák megtalálási helyét övező fizikai és biológiai környezet további vizsgálata hozzájárulhat az angolnatenyésztéshez szükséges feltételek jobb megértéséhez. A fogyasztásra szánt angolnák legnagyobb részét farmokon nevelik tengeren fogott fiatal egyedekből, ezek száma azonban az 1970-es csúcshoz képest jelentősen esett a túlhalászás és a klímaváltozás következtében. A japán halászati kutatóintézetnek tavaly ugyan sikerült ikrával is szaporítania angolnát, a technológiát azonban még nem tartják üzletileg életképesnek, mivel a peték közül csak nagyon kevés kel ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Két nőstényt is kap Magányos George

Ismét megpróbálják párzásra bírni a tudósok a világ talán legismertebb teknősét, a Galápagos-szigeteken élő Magányos George-ot, fajának valószínűleg utolsó példányát.

MTI Tech

Március végéig még pótolhatók a levert fecskefészkek

Március végéig még természetvédelmi károkozás nélkül eltávolíthatók és mesterséges fészkekkel pótolhatók a házfelújításokat akadályozó fecskefészkek, áprilistól azonban tilos a telelésből visszatérő és a költési időszakot megkezdő fecskepárok fészkeinek leverése.