szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Föld és a Hold "mosolyog" az első felvételeken, amelyet a Jupiter felé száguldó Juno űrszonda készített.

A NASA augusztus 5-én útnak indított űrszondája öt éven át vándorol a Naprendszeren keresztül, míg 2016. július 4-én a Jupiter körüli pályára áll. A napelemekkel működtetett Juno sokkal közelebb kerül a Jupiterhez, mint a Galileo, mindössze 5000 kilométer magasságban kering majd a bolygó felett, ami lehetővé teszi, hogy a tudósok többet megtudhassanak a planéta eredetéről. A New Frontiers program keretében megvalósított küldetés összköltsége 1,1 milliárd dollár (207 milliárd forint).

NASA

A felvételek a múlt héten készültek, amikor a Juno 9650 kilométerre volt a Földtől. A képeken két ragyogó pötty látható - egy kisebb és egy nagyobb. "Rendkívüliek a felvételek, amelyek ritkán adatnak meg az ember életében" - nyilatkozta Scott Bolton, a Juno-küldetés vezető tudósa, hozzátéve: a képek azt mutatják, hogy "kívülről" milyennek látszik a Föld. "E távlatok mutatják meg valódi helyünket és szerepünket a világegyetemben: bolygónk szerény, de csodaszép" - jegyezte meg Scott Bolton.

A mostani képek nem az utolsó felvételek, amelyet az űrszonda a szülőbolygójáról készített. A 3600 kilogrammos Juno 2013. október 9-én visszatér a Föld közelébe, hogy úgynevezett gravitációs hintamanővért hajtson végre: ennek révén sebessége másodpercenként 7,3 kilométerre növekszik, amely átsegíti az aszteroida-övezeten. A gravitációs hintamanőver egy égitest gravitációs mezejének és sebességkülönbségének felhasználása egy űreszköz pályájának megváltoztatására. Segítségével az űrszondák kevesebb üzemanyag felhasználásával, rövidebb idő alatt érhetnek a Naprendszer távolabbi égitesteihez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!